Sukces Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych

Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska
Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli I i III miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych. W rywalizacji wzięły udział 33 zespoły z całego świata. Zwycięski zespół z koła naukowego Aerospace zdobył 99,86 proc. możliwych punktów.

Zawody CanSat Competition zorganizowano między 6 a 9 czerwca w Monterey, w stanie Wirginia (USA). Przed właściwym startem organizatorzy sprawdzali, czy sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

"W finale wystartowały 33 zespoły z całego świata, a ich głównym zadaniem było zbudowanie niewielkiej sondy (nieco ponad 14 cm średnicy i 40 cm długości), która została wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, po czym musiała opaść na ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu" - przekazał Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Sonda zespołu PWr Aerospace. Źródło: Politechnika Wrocławska

Sondy musiały w trakcie lotu zmierzyć m.in. prędkość i ciśnienie. Sprawdzano także bezpieczeństwo "pasażera". W tym celu wykorzystano kurze jajo, które musiało przetrwać start i lądowanie - przeciążenia sięgały 30 g. Przetrwać musiała też sama sonda, aby była możliwość jej ponownego wykorzystania.

Liderami zawodów byli studenci z koła naukowego Aerospace, którzy uzyskali 99,86 proc. punktów. Był to ich piąty start; rok temu byli drudzy, a dwa lata temu zajęli czwartą pozycję. Trzecie miejsce w tegorocznych zawodach przypadło studentom z koła naukowego KoNaR.

"Ich sonda również wykonała całą misję, a opracowany przez nich system odzysku zadziałał perfekcyjnie – byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie" - podkreślił Michał Ciepielski.

Organizatorem zawodów jest Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne. Wydarzenie było sponsorowane przez NASA i firmy z branży technologicznej.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera