Katowice/ „Życie zmienia naukę” hasłem EuroScience Open Forum

Katowice, widok z drona, Adobe Stock
Katowice, widok z drona, Adobe Stock

„Życie zmienia naukę” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznego EuroScience Open Forum (ESOF2024). Konferencja odbędzie się 12-15 czerwca w Katowicach, które są Europejskim Miastem Nauki 2024.

ESOF to konferencja z udziałem naukowców, która dotyczy związków nauki ze społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej celem jest stymulowanie debaty na tematy związane z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek w komentarzu do hasła przewodniego napisał, że „dzięki nauce nauczyliśmy się rozumieć, a z czasem kontrolować życie na Ziemi, które przez miliony lat rozwijało się bez obecności człowieka, a kiedy już się pojawił – bez jego świadomego udziału”.

Wskazał, że Śląsk jest szczególnym beneficjentem nauki, ponieważ jego sukces gospodarczy wynika wprost z rewolucji przemysłowej. Padł jednak również jej ofiarą, ponieważ skutki to m.in. degradacja środowiska naturalnego, depopulacja, wyczerpanie paliw kopalnych i choroby poprzemysłowe.

„Przyszedł czas, aby życie zmieniło naukę tak, by pracowała ona nie tylko dla dobra jednego gatunku, ale wszystkich istot żyjących na Ziemi” – podkreślił prof. Koziołek.

W programie ESOF2024, które odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zaplanowano sto sesji z udziałem ponad 400 prelegentów. Podzielono je na siedem bloków tematycznych: transformacja energetyczna, zrównoważone środowisko, tożsamość kulturowa i transformacje społeczne, przemiany w obrębie doskonałości naukowej, zdrowe społeczeństwo, transformacja cyfrowa.

Otwarcie ESOF2024 zaplanowano na godz. 9 w środę 12 czerwca. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej konferencji - https://www.esof.eu/pl/programme.

Wydarzenia związane z tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach trwają cały rok. Przygotowano z tej okazji 50 tematycznych tygodni, w ramach których prezentowane są zagadnienia naukowe z różnych dziedzin. Najbliższe to: tydzień kryształów (10-16 czerwca), tydzień transportu przyszłości (17-23 czerwca) oraz tydzień Śląska (24-30 czerwca).

ESOF2024 organizuje Stowarzyszenie EuroScience, Urząd Miasta Katowice oraz Uniwersytet Śląski, który jest liderem Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024. W wydarzenie są także zaangażowane pozostałe uczelnie wchodzące w skład konsorcjum: Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.(PAP)

Patryk Osadnik

pato/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera