Chiny/ Chang'e-6 zakończyła "kosmiczną sztafetę"; próbki gruntu księżycowego w kapsule powrotnej

Fot. EPA/CNSA 4.06.2024
Fot. EPA/CNSA 4.06.2024

Chińska sonda Chang'e-6 dostarczyła w czwartek próbki zebrane z niewidocznej półkuli Księżyca do kapsuły powrotnej na orbicie satelity Ziemi - podała państwowa agencja Xinhua, opisując proces przekazania ładunku między pojazdami jako "kosmiczną sztafetę".

Jak powiadomiła agencja, powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną, operacja przekazywania pobranych trzy dni wcześniej próbek zakończyła się około godz. 15.24 czasu lokalnego (po godz. 9 w Polsce).

Zgodnie z planem kapsuła powrotna ma wylądować 25 czerwca w prowincji Mongolia Wewnętrzna na północy Chin.

Celem misji, która rozpoczęła się 3 maja, jest dostarczenie - po raz pierwszy w historii - około 2 kg materiału badawczego ze strony Księżyca niewidocznej z Ziemi.

Chang'e-6 wylądowała 2 czerwca na Księżycu w okolicach południowego krańca krateru Apollo, w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy - Aitkin, który jest największym kraterem uderzeniowym w Układzie Słonecznym. Po dwóch dniach wykonywania odwiertów w skorupie oraz zbierania skał i regolitu z powierzchni sonda opuściła Księżyc we wtorek.

Powodzenie całej misji będzie oznaczało, że Chiny staną się pierwszym krajem, który będzie dysponował próbkami z obu stron satelity Ziemi.

W 2020 roku sonda Chang'e-5 dostarczyła 1,7 kg materiału z obszaru zwanego Oceanus Procellarum na zachodnim skraju widocznej strony Księżyca.

Dotychczas próbki z widocznej strony naturalnego satelity Ziemi pobrały także misje Związku Sowieckiego i USA.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera