Podlaskie/ Olimpia Pabian dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego

27.05.2024. N/z pejzaż leśny Puszczy Białowieskiej. PAP/Michał Zieliński
27.05.2024. N/z pejzaż leśny Puszczy Białowieskiej. PAP/Michał Zieliński

Olimpia Pabian została powołana na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego - potwierdziło w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pabian pełniła już tę funkcję w latach 2016-2017.

Białowieski PN jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 r.

Biuro prasowe ministerstwa podało, że minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała Olimpię Pabian na stanowisko dyrektora Białowieskiego PN 27 maja 2024 r.

Konkursy na dyrektora Białowieskiego PN ministerstwo klimatu i środowiska ogłosiło w styczniu 2024 r. po tym, jak dotychczasowy dyrektor dr hab. Michał Krzysiak został odwołany. Krzysiak był dyrektorem od 2018 roku. Obowiązki dyrektora po odwołaniu Krzysiaka pełnił wicedyrektor Aleksander Bołbot, który dalej jest wicedyrektorem ds. ochrony przyrody w tym parku.

Ministerstwo klimatu prowadzi prace nad tzw. konstytucją dla Puszczy Białowieskiej, która - jak tłumaczyła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska - ma być ustawą, która będzie kompleksowo porządkować różne kwestie związane z zarządzaniem puszczą.

Trwają prace nad planem zarządzania dla polskiej części obiektu światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Na zlecenie ministerstwa klimatu prace prowadzi Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB).

Planu wymaga od Polski UNESCO, wielokrotnie to rekomendowało. Wcześniej, po wprowadzeniu przez rząd PiS zwiększenia cięć w puszczy (2016 r.), co tłumaczono walką z gradacją kornika-drukarza, pojawiały się informacje, że UNESCO może odebrać puszczy status obiektu światowego dziedzictwa albo przenieść na listę dziedzictwa w zagrożeniu. Zintegrowany plan musi mieć każdy obiekt światowego dziedzictwa. Plan dla obiektu Puszcza Białowieska ma powstać do końca 2024 r.; wówczas będzie poddany ostatnim konsultacjom społecznym i przekazany do UNESCO, a uzgodniony - do maja 2025 r.

Natomiast 14 lipca w powiecie hajnowskim ma się odbyć referendum lokalne ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Wniosek o to referendum pod koniec kwietnia złożyła do starostwa w Hajnówce grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej". Inicjatorzy są przeciwni zaprezentowanemu w lutym w Senacie projektowi ustawy ws. zarządzania puszczą, który zakłada ochronę całej puszczy w formie takiej jak parki narodowe. Prawnicy wojewody podlaskiego analizują treść pytania referendalnego.

Białowieski Park Narodowy chroni ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Puszcza Białowieska jest też światową ostoją żubra. Park zajmuje jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Pozostałą częścią Puszczy Białowieskiej administrują trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych (Białowieża, Browsk, Hajnówka).(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera