Uniwersytet Śląski rozpoczął rekrutację na nowy rok akademicki. Na przyszłych studentów czeka ponad 9,5 tys. miejsc na 89 kierunkach wszystkich rodzajów studiów: I i II stopnia, jednolitych magisterskich, odbywanych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe uczelni.
Uniwersytet Śląski (UŚ) oferuje 6 kierunków w języku angielskim, prowadzonych na 8 wydziałach, zlokalizowanych w 4 miastach akademickich: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu.
Jak podkreśliło biuro prasowe UŚ, harmonogram rekrutacji przewiduje nabór podstawowy oraz nabory uzupełniające. Jednak nabory uzupełniające będą uruchamiane tylko, jeśli w naborze poprzednim nie zostanie wypełniony limit miejsc na kierunku.
Ostatni dzień rejestracji w naborze podstawowym na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie to 10 lipca. Rekrutacja na studia II stopnia zakończy się natomiast 21 lipca. Wyniki rekrutacji kandydaci na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie poznają 17 lipca, a kandydaci na studia II stopnia 26 lipca 2024 r.
W tym roku Uniwersytet Śląski otwiera 5 nowych kierunków: komunikacja międzykulturowa, prawo w biznesie, interdyscyplinarne studia humanistyczne nas środowiskiem, zarządzanie w kulturze i przemysłach kreatywnych oraz studia czeskie w biznesie i kulturze.
Studia interdyscyplinarne, które są oferowane na większości kierunków, dają studentom możliwość współtworzenia planu studiów, dostosowując go do swoich potrzeb.
"Takie interdyscyplinarne wykształcenie zapewni lepsze przygotowanie do pracy i życia w gwałtownie zmieniającym się świecie" – zachęcała przyszłych studentów prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów dr Katarzyna Trynda.
"Walorem studiowania jest wykorzystanie unikalnego środowiska wiedzy, jakim jest uniwersytet. Ze wszystkich uczelni ten typ szkoły wyższej jest najbardziej bogaty w ofertę badań, a tym samym w ofertę kształcenia" – podkreślił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Dodał również, że uczelnia eksperymentuje z hybrydowym podejściem do studiowania.
"Czyli z jednej strony student i studentka ma swoje określone obowiązki, zdefiniowane w programie studiów, a z drugiej tak staramy się ten program ułożyć, aby w trakcie studiów możliwie dużo skorzystać ze wszystkiego, co jest poza kierunkiem" – wyjaśnił prof. Koziołek.
Uniwersytet Śląski w Katowicach to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni. W najnowszym raporcie światowego rankingu szkół wyższych UniRank 2024 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 11. miejsce na 129 ocenianych instytucji. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich śląskich szkół wyższych. (PAP)
Nauka w Polsce, Julia Szymańska
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.