Uczelnie i instytucje

Kraków/ Porozumienie władz UJ i okupujących nieczynny akademik; strajk zakończy się w środę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele prowadzących strajk okupacyjny w budynku nieczynnego akademika uczelni „Kamionka” w Krakowie podpisały wspólne stanowisko, na mocy którego strajk zostanie zakończony. Jak zapewnili protestujący, opuszczą oni budynek do środy do godziny 14.

W stanowisku przesłanym we wtorek mediom przez biuro prasowe UJ zawarto szereg postulatów, które zostały uzgodnione i podpisane w trakcie spotkania władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza”.

W dokumencie tym władze uczelni po raz kolejny potwierdziły, że jeszcze przed rozpoczęciem okupacji, podjęły decyzję o wstrzymaniu procedury sprzedaży budynków dawnego akademika przy ul. Kamionka 11 i 11a. Zadeklarowały też zlecenie niezależnej wyceny remontu akademika oraz ustalenie liczby uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w tym obiekcie.

W przypadku potwierdzenia woli zamieszkania przez studentów w budynku „Kamionka” – zaznaczono w dokumencie – ustępujący rektor i rektor-elekt wspólnie przedstawią senatowi uczelni projekt uchwały o uchyleniu zgody na sprzedaż nieczynnego akademika.

Władze uczelni zapewniły także, że nie planują sprzedaży domu studenckiego "Bursa Jagiellońska", a także są w toku prac zmierzających do budowy nowego akademika na terenie III Kampusu UJ.

„Mając na względzie dobro swoich studentów, władze UJ deklarują, że nie będą składać przeciwko nim zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jak również z własnej inicjatywy nie będą podejmować działań, celem pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów UJ, będących uczestnikami okupacji w +Kamionce+” - zapewniono w podpisanym dokumencie.

Zgodnie z jego zapisami, podpisanie tego stanowiska jest równoznaczne z zakończeniem okupacji terenu „Kamionki” przez wszystkie protestujące osoby i opuszczeniem budynku do środy do godz. 14.00

Przedstawicielka protestujących Amelia Antonowicz zapewniła PAP, że porozumienie jest wiążące dla protestujących. „Porozumienie dzisiaj zostało przez nas podpisane, jak również i władze - jutro strajk dobiegnie końca (…). Pożegnamy się, opuścimy ten budynek, wcześniej wyczyścimy go po sobie i będziemy czekać na dalsze działanie uniwersytetu i oczywiście cały czas będziemy śledzić sytuację +Kamionki+” - zapowiedziała.

Grupa studentów 17 maja rozpoczęła strajk okupacyjny należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego nieczynnego Domu Studenckiego "Kamionka", żądając wycofania się władz uczelni z decyzji o sprzedaży akademika, remontu budynku i możliwości zamieszkiwania tam od kolejnego roku akademickiego. Wskazywali na wysokie ceny mieszkań w Krakowie i duże zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich.(PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.11.2024. Rektor Magdalena Stryja (C), przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Magdalena Antoniak (L) i zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Artur Rybacki (P) podczas konferencji prasowej na terenie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie, 21 bm. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z protestem części studentów byłego Collegium Humanum, którzy nie otrzymali dyplomów ukończenia studiów. PAP/Rafał Guz

    Rektor Uczelni Varsovia, która powstała po Collegium Humanum: uczelnia działa prawidłowo, przechodzi naprawę

  • 21.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (P), rektor Politechniki Śląskiej w Krakowie prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (L) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (2L) na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewic

    D. Wieczorek: projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera