Uczelnie i instytucje

Poznań/UAM otworzył Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji

Fot. materiały prasowe UAM
Fot. materiały prasowe UAM

46 mln zł kosztowała restauracja i przebudowa dawnego pruskiego magazynu artyleryjskiego, obecnego obiektu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. We wtorek nastąpiło oficjalne otwarcie Collegium Rubrum.

Otwarcie było elementem obchodów 105. rocznicy inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego. Wszechnica Piastowska rozpoczęła pierwszy rok akademicki 7 maja 1919 roku.

W budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza. Biuro prasowe uczelni podkreśliło, że jest to jedna z najlepszych i największych bibliotek prawniczych w Polsce. W swoich magazynach posiada 250 tys. woluminów oraz łączy funkcje biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Również w Collegium Rubrum działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy aglomeracji poznańskiej będą mogli korzystać z pomocy prawnej.

Historia budynku przy al. Niepodległości sięga 1904 roku. Na początku XXI wieku stał się on własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UAM.

"Wydział wzbogacił się o nowy budynek, właśnie wzbogacił - bo to nie był zwykły remont. Mamy nową piękną przestrzeń, zarówno w budynku jak i dookoła. Jest to przestrzeń bardzo otwarta, ale też bardzo przyjazna" – powiedziała we wtorek rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

List gratulacyjny przesłał minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

"Cieszę się, że oddanie do użytku przebudowanego budynku Collegium Rubrum zbiega się z obchodami 105. rocznicy powstania poznańskiej Alma Mater. Rozbudowa uczelnianej infrastruktury to niezaprzeczalny dowód dynamicznego rozwoju uniwersytetu i zaangażowania poznańskiego środowiska akademickiego" – napisał minister.

Dariusz Wieczorek wyraził przekonanie, że nowy obiekt naukowo-badawczy "przyczyni się do poprawy warunków studiowania, podniesienia naukowej rangi jednostki oraz wzbogacenia jej oferty edukacyjnej".

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Generalnym wykonawcą projektu była firma Alstal Grupa Budowlana. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera