Uczelnie i instytucje

Poznańskie uczelnie świętują 105-lecie inauguracji Wszechnicy Piastowskiej

Fot. materiały prasowe UAM
Fot. materiały prasowe UAM

105. rocznicę inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego, celebruje w poniedziałek i wtorek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Jubileusz jest też świętem poznańskich uniwersytetów: przyrodniczego i medycznego oraz AWF.

Inauguracja pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej miała miejsce 7 maja 1919 roku w Poznaniu. Rok później uczelnia została przemianowana na Uniwersytet Poznański. Od 1955 roku nosi obecną nazwę. W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych uniwersytetu przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Z okazji jubileuszu we wtorek w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się wspólne posiedzenie senatów czterech uczelni. Poprzedzi go przemarsz władz rektorskich i senatów od dziedzińca Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie stoi jeden z dwóch w Poznaniu pomników Adama Mickiewicza na pl. Mickiewicza, gdzie patron UAM został uczczony drugim pomnikiem. Pod oboma złożone zostaną kwiaty.

Jak podkreśliła w poniedziałek na konferencji prasowej rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, obecny jubileusz upływa w daleko lepszych nastrojach, niż można się było spodziewać jeszcze dwa lata temu.

"W obliczu sporego kryzysu ekonomicznego, wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła wydawało się, że nasza sytuacja będzie w roku 2024 bardzo trudna. W tej chwili już wiem, że zamknęliśmy ubiegły rok z pozytywnym wynikiem finansowym, udało się też zakończyć dwie ważne inwestycje: nowoczesny dom akademicki Meteor i otwierany we wtorek budynek Collegium Rubrum. Są wielkie nadzieje na to, że następna kadencja będzie kadencją otwarcia kolejnych inwestycji i rozwoju uczelni” – powiedziała prof. Kaniewska.

W kwietniu prof. Kaniewska została wybrana na drugą kadencję; będzie zarządzała uczelnią do 2028 roku.

Rektor zauważyła też, że UAM stopniowo pnie się w górę w międzynarodowych rankingach.

„Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu jest trzecim w kraju uniwersytetem pod względem wielkości i pozycji naukowej. Tę pozycję utrzymujemy konsekwentnie od wielu lat, poprawiając też jakość nauczania i kształcenia. Staramy się też systematycznie podnosić naszą pozycję w rankingach” – powiedziała.

Prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że współpraca uczelni, które wywodzą się z Uniwersytetu Poznańskiego, jest modelowa.

"Zazdrości nam jej cały kraj – to naprawdę nie jest laurka. W ramach Kolegium Rektorów Miasta Poznania mamy znakomitą współpracę także z pozostałymi poznańskimi uczelniami. Gdy tylko zmienią się przepisy, będziemy wracać do zastopowanych na razie rozmów o federalizacji poznańskich uczelni publicznych. Teraz wspólnie pracujemy nad nową Strategią Akademicką i Naukową Miasta Poznania" – powiedziała.

W ramach jubileuszu w poniedziałek jednej z sal w Collegium Minus UAM nadano imię filozofki, socjolożki, psycholożki, publicystki prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej (1868-1958). Patronka sali była pierwszą kobietą, która uzyskała w II Rzeczypospolitej tytuł profesora, delegatką z Poznania na Polski Sejm Dzielnicowy (1918), była też zaangażowana w powstanie Wszechnicy Piastowskiej.

We wtorek nastąpi otwarcie nowego obiektu Wydziału Prawa i Administracji – Collegium Rubrum, który powstał dzięki odrestaurowaniu i przebudowaniu ponadstuletniego budynku. Zaplanowano też okolicznościowy, jubileuszowy koncert.

7 maja 1919 roku odbyła się w Poznaniu uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego. Pierwszym wydziałem był wielokierunkowy, powołany do życia 4 kwietnia 1919, Wydział Filozoficzny. W trakcie pierwszego posiedzenia wydziału spośród profesorów wybrano rektora, którym został prof. Heliodor Święcicki.

Wszechnicę Piastowską wsparli profesorowie z Krakowa, Lwowa, Wilna i Warszawy. W trakcie międzywojnia uczelnia kształciła studentów na pięciu wydziałach w zakresie: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych oraz rolnictwa i leśnictwa. Dyplom otrzymywał w Poznaniu co dziesiąty absolwent szkół wyższych w Polsce.

Od listopada 1940r. uniwersytet kontynuował działalność jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich (UZZ). Uniwersytet Poznański wznowił swoją działalność tuż po ustaniu działań wojennych w Poznaniu. W kolejnych latach od uczelni odłączono kilka fakultetów, z których utworzono odrębne szkoły wyższe: ówczesną Akademię Medyczną, Wyższą Szkołę Rolniczą i Akademię Wychowania Fizycznego. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera