Teleskop Hubble’a ma problem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

NASA poinformowała, że wstrzymane są obserwacje naukowe przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Przyczyną jest problem z żyroskopem.

Inżynierowie NASA pracują nad przywróceniem do poprawnego działania Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. 23 kwietnia wstrzymano jego obserwacje naukowe i teleskop wszedł w tryb bezpieczny, gdyż wykryto usterkę żyroskopu. Agencja zapewnia, że instrumenty naukowe działają stabilnie, podobnie jak cała reszta teleskopu.

Teleskop Hubble’a posiada trzy żyroskopy. Przełączył się automatycznie w tryb bezpieczny, gdy jeden z żyroskopów wskazał błędne odczyty. Żyroskopy służą do mierzenia tempa obrotu teleskopu i pomagają w ustaleniu, w jakim kierunku jest skierowany. W trybie bezpiecznym obserwacje naukowe są wstrzymane i teleskop czeka na instrukcje z Ziemi.

Dokładnie ten sam żyroskop spowodował przejście teleskopu w tryb bezpieczny także w listopadzie ubiegłego roku, również po błędnym odczycie wartości.

Zespół kontroli misji opracowuje obecnie rozwiązanie problemu. Użycie trzech żyroskopów maksymalizuje efektywność działania Teleskopu Hubble’a. Jeśli zajdzie taka potrzeba, teleskop zostanie przekonfigurowany do pracy jedynie z pojedynczym żyroskopem, a drugi działający zostanie zachowany na przyszłość.

Podczas piątej misji serwisowej w 2009 roku astronauci zainstalowali sześć nowych żyroskopów. Z upływem czasu trzy z nich uległy uszkodzeniu. Wygląda na to, że czwarty również zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony z Ziemi w 1990 roku. Krąży po niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 540 km. Posiada zwierciadło o średnicy 2,4 metra. Potrafi obserwować w zakresach ultrafioletu, widzialnym i bliskiej podczerwieni. Jest to projekt NASA, w którym współpracuje także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Teleskop dokonał wielu przełomowych odkryć, które zwiększyły naszą wiedzę o Wszechświecie.(PAP)

cza/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera