Historia i kultura

Małopolskie/ Odkrycia archeologiczne wydłużą o ponad 10 miesięcy budowę fragmentu drogi S1

10.10.2022. Inauguracja w Bielsku-Białej, 10 bm. budowy drogi ekspresowej S1 na odcinkach Bielsko-Biała – Dankowice oraz Dankowice – Oświęcim. PAP/Tomasz Wiktor
10.10.2022. Inauguracja w Bielsku-Białej, 10 bm. budowy drogi ekspresowej S1 na odcinkach Bielsko-Biała – Dankowice oraz Dankowice – Oświęcim. PAP/Tomasz Wiktor

O ponad 10 miesięcy, na początek czerwca 2025 r. przesunął się termin zakończenia budowy odcinka drogi S1 między Oświęcimiem i Dankowicami – wynika z komunikatu katowickiego oddziału GDDKiA. Ma to związek z odkryciami śladów osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat w Jawiszowicach.

„W trakcie budowy drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Dankowicami – na terenie Jawiszowic – natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tys. lat” – zakomunikował w poniedziałek oddział Dyrekcji.

Drogowcy, ze względu na odkrycia, wstrzymali roboty w tej części budowy. „Inżynier kontaktu (…) uznał za zasadne przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji o 223 dni kalendarzowe. (…) Zgodnie z podpisanym aneksem termin zakończenia budowy odcinka został przesunięty z 26 lipca 2024 r. na 5 czerwca 2025 r.” – oznajmiła GDDKiA.

Katowicka Dyrekcja podała, że badania archeologiczne przeprowadziła wyspecjalizowana firma na dwóch stanowiskach w Jawiszowicach. Na pierwszym stanowisku, gdzie badania przeprowadzono jesienią ubiegłego roku, odkryto osiem zagłębionych w ziemię obiektów archeologicznych. „Sześć z nich to głębokie jamy zasobowe, które pierwotnie pełniły funkcję piwniczek. Pozostałe dwa to tzw. jamy posłupowe, a więc pozostałości po wbitych w ziemię drewnianych słupach, które stanowiły element nieuchwyconej w trakcie badań konstrukcji naziemnej. W trakcie eksploracji obiektów natrafiono na fragmenty glinianych naczyń. Pochodzą one z okresu funkcjonowania na badanym terenie osady ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100-400 p.n.e. Wykonywana planigrafia pozwoliła na odkrycie 12 krzemieni i 34 fragmentów ceramiki” – zakomunikowano

Drugie stanowisko było oddalone kilkaset metrów od pierwszego. „Zarejestrowano tam sześć obiektów archeologicznych, z czego trzy to tzw. jamy posłupowe, będące pozostałościami po konstrukcjach drewnianych, dwie szeroko rozumiane jamy gospodarcze, związane z funkcjonowaniem osady, oraz obiekt określony jako rów. W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki tzw. kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu, czyli w latach 2300-1800 p.n.e. Na uwagę zasługuje odkrycie krzemiennego grotu strzały, misternie wykonanego z krzemienia jurajskiego. W obrębie stanowiska odkryto także 34 zabytki krzemienie i trzy fragmenty ceramiki” – podano.

Drogowcy poinformowali, że obecnie zaawansowanie prac przy odcinku S1 wynosi 57 proc. GDDKiA przypomniała, że budowa fragmentu drogi z Oświęcimia do Dankowic jest częścią większego odcinka S1: z Oświęcimia do Bielska-Białej Hałcnowa.

Ekspresowa S1, która jest częściowo w budowie, prowadzi od węzła z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie, Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza i Milówka – Zwardoń. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ wkr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera