Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła czwarty konkurs DLA UKRAINY

Fot. materiały prasowe FNP
Fot. materiały prasowe FNP

Naukowcy z Ukrainy mogą nawiązać współpracę z polskimi badaczami i wspólnie zrealizować badania z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Termin składania wniosków upływa 3 czerwca 2024 r. Środki udostępniła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach czwartego konkursu DLA UKRAINY.

W czwartej edycji konkursu DLA UKRAINY mogą wziąć udział badacze zatrudnieni w ukraińskiej instytucji badawczej i przebywający na terenie Ukrainy. Wspólnie z partnerem z Polski mogą oni zgłosić projekt do konkursu. Badacze składający projekt, reprezentujący zarówno stronę ukraińską, jak i polską, muszą posiadać stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku.

Tematyka projektów zgłaszanych do konkursu powinna obejmować zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, integracji europejskiej lub bezpieczeństwa. Projekty muszą dotyczyć tematów o znaczeniu istotnym dla obu krajów. Budżet rocznego projektu badawczego wynosi 268,8 tys. zł i obejmuje zarówno środki na pokrycie wynagrodzenia, jak i kosztów związanych z prowadzeniem badań. W bieżącym konkursie planowane jest wyłonienie trzech projektów do finansowania. Oceny wniosków dokonuje międzynarodowe jury.

"Sytuacja w Ukrainie się zmienia. Następuje zaostrzenie konfliktu. Naukowcy przebywający w Ukrainie borykają się z ogromnymi problemami. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby w czwartym konkursie w programie DLA UKRAINY wspierać tych badaczy i badaczki, którzy są w Ukrainie i pracują na miejscu" – powiedziała dr Sofia Azovtseva, koordynatorka programu DLA UKRAINY w FNP.

Program DLA UKRAINY został zainicjowany przez FNP w marcu 2022 r., tuż po agresji ze strony Rosji na Ukrainę.

"Natychmiast podjęliśmy decyzję o wsparciu naszych sąsiadów tak, jak potrafimy najlepiej, czyli poprzez finansowanie badań naukowych. Chcemy pomóc badaczom i badaczkom z Ukrainy, aby mogli kontynuować pracę naukową przerwaną lub mocno utrudnioną przez działania wojenne. Zainteresowanie naszym programem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i świadczy o tym, że ta inicjatywa była i jest potrzebna" – powiedział prof. Maciej Żylicz, prezes FNP cytowany w komunikacie prasowym.

Według danych publikowanych na platformie Science at Risk w wyniku pełnoskalowej inwazji Rosji, aż 15 proc. ukraińskiej infrastruktury badawczej uległo zniszczeniu. 73 proc. badaczy, którzy pozostali w Ukrainie, deklaruje, że nie może prowadzić badań na takim samym poziomie, jak przed rozpoczęciem pełnoskalowego konfliktu.

Więcej informacji o programie oraz szczegółowy regulamin konkursu na stronie: www.fnp.org.pl

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera