Sąd potwierdził stanowisko rzecznika praw pacjenta dot. stosowania metody ILADS w leczeniu boreliozy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził stanowisko rzecznika praw pacjenta, że stosowanie metody ILADS w leczeniu boreliozy jest niezgodne z wiedzą medyczną i narusza prawa pacjenta.

Rzecznik praw pacjenta poinformował w piątek, że 18 kwietnia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednego z podmiotów leczniczych na ubiegłoroczną decyzję rzecznika uznającą stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawo pacjenta w zakresie stosowania u pacjentów metody ILADS w związku z boreliozą.

Przypomniał, że metoda ta zakłada m.in. istnienie "przewlekłej" boreliozy i jej leczenie przy wykorzystaniu wielomiesięcznej antybiotykoterapii, często z zastosowaniem dwóch lub trzech antybiotyków jednocześnie. Dodał, że obowiązujące standardy zastrzegają stosowanie przy właściwie zdiagnozowanej boreliozie pojedynczego antybiotyku przez okres do 30 dni.

"Sąd w pełni przychylił się do stanowiska rzecznika (...), wskazując, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że stosowanie wielomiesięcznej antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i niebezpieczne dla pacjentów" – wyjaśniono w komunikacie.

Czytamy w nim, że sąd w szczególności wskazał na pozyskane przez rzecznika opinie czterech konsultantów wojewódzkich w dziedzinach epidemiologii i chorób zakaźnych. Wynika z nich jednoznacznie, że "leczenie według wytycznych i kryteriów ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, nie ma uzasadnienia medycznego, nie jest skuteczne, a wręcz przynosi znaczne szkody dla zdrowia pacjenta, a aktualna wiedza medyczna nie zna +przewlekłej+ boreliozy, która wymagałaby tak długiego leczenia antybiotykiem".

Ponadto wśród konsekwencji stosowania wielomiesięcznej antybiotykoterapii należy wymienić trwałe uszkodzenie wątroby, trzustki, jelit, nerek, ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie ścięgien i predyspozycje do zakażeń Clostridium difficile (bakterie będące jedną z przyczyn zapalenia jelit – PAP).

W opiniach podkreślono także, że leczenie według ILADS zostało opracowane na podstawie dowodów niemających wartości naukowej. Nie ma wiarygodnych dowodów opartych na EBM (ang. evidence based-medicine – medycyna oparta na faktach) na poparcie zaleceń dotyczących stosowania długotrwałej, przekraczającej 28-30 dni antybiotykoterapii, która potwierdziłaby skuteczność w poprawie stanu zdrowia pacjenta.

Rzecznik zauważył również, że stanowisko dotyczące zasad diagnostyki i leczenia boreliozy zajął 30 stycznia 2024 r. konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. Zaznaczył on, że "skuteczność długotrwałego stosowania antybiotykoterapii nie została potwierdzona w randomizowanych badaniach klinicznych na odpowiednio dużych grupach, a może prowadzić do istotnych działań niepożądanych oraz skutkować selekcją antybiotykoodporności w całej populacji Polski".

Co więcej, 8 lutego 2024 r. odbyło się także posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone metodom leczenia chorych na boreliozę. Podczas niego przy współudziale ekspertów z Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej i z Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie skrytykowano metodę ILADS jako nieskuteczną i bardzo groźną dla zdrowia pacjentów.(PAP)

Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera