Uczelnie i instytucje

Lublin/ Prof. Wojciech Załuska ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego

20.10.2023. Rektor Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska. PAP/Wojtek Jargiło
20.10.2023. Rektor Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska. PAP/Wojtek Jargiło

Prof. Wojciech Załuska został ponownie wybrany w czwartek na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W swoim programie wyborczym zapowiedział m.in. utrzymanie statusu uczelni badawczej.

Rzecznik uczelni Wojciech Brakowiecki poinformował, że w głosowaniu wzięło udział 167 elektorów na 175 uprawnionych. "Za wyborem kandydata opowiedziało się 157 głosujących, 8 osób było przeciwnych i 2 głosy wstrzymujące się" – podał.

Prof. Załuska był jedynym kandydatem. W swoim programie wyborczym obiecał m.in. wsparcie badań wśród studentów i doktorantów, dalsze upraktycznienie nauczania w szpitalach uniwersyteckich i Centrum Symulacji Medycznej, tworzenie nowych programów i kierunków studiów, rozwój sportu akademickiego, powstanie nowego Centrum Edukacji Medycznej.

"Celem nadrzędnym działalności naukowej jest utrzymanie kategorii A przynajmniej w dwóch dyscyplinach naukowych w ewaluacji za lata 2022-2025 oraz utrzymanie statusu uczelni badawczej w 2026 r." – zaznaczył prof. Załuska.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1992 r., stopień doktora habilitowanego – w 2001 r., zaś tytuł profesora – w 2005 r. Jest specjalistą I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, specjalistą w zakresie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej. Jest autorem i współautorem 170 pełnych publikacji naukowych. Uczelnią kieruje od 2020 r.

Historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sięga 1950 r. Wtedy dwa wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (medyczny i farmaceutyczny) zyskały autonomię. Początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach przyjęła nazwę Akademii Medycznej. W 2008 r. AM została przekształcona w UM w Lublinie. Obecnie uczelnia kształci około 7 tys. osób, z czego 1 tys. na pierwszym roku. Wśród tysiąca studentów anglojęzycznych są obywatele m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Tajwanu, Tajlandii.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera