Uczelnie i instytucje

Kalisz/ Członkowie komisji zdecydują, czy Uniwersytet Kaliski może kształcić lekarzy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Członkowie Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie zdecydują w środę, czy Uniwersytet Kaliski może kształcić lekarzy – poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny w Kaliszu Radosław Kołaciński.

Dyrektor powiedział też, że aby wzmocnić bazę Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Kaliskiego (UK), zarząd województwa zgodził się, by kaliski szpital udostępnił wydziałowi sale, sprzęt i zapewnił personel medyczny.

„Zakład patomorfologii szpitala został udostępniony na cele dydaktyczne. W jego miejsce powstał Zakład Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Kaliskiego. Oprócz tego powstaje Zakład Patomorfologii UK, a sala audiowizualna została przekształcona na potrzeby auli dydaktycznej UK” – poinformował.

W środę do Kalisza przyjeżdżają specjaliści z Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Sprawdzą bazę, zapoznają się z tytułami naukowymi kadry szpitala i przeprowadzą hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.

„Docelowo wydadzą zgodę na dalsze funkcjonowanie wydziału lekarskiego, wokół którego od początku jest dużo kontrowersji” – powiedział Kołaciński.

Szpitalne oddziały będą tworzone na kształt modelu Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, co oznacza, że poszczególne oddziały będą przekształcane w kliniki.

W ramach współpracy Uniwersytet Kaliski zainwestuje w szpital.

Rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła powiedział PAP, że współpraca z kaliskim szpitalem jest wzorcowa, a z dyrektorem Radosławem Kołacińskim jest w stałym kontakcie, dzięki czemu studenci „kształcą się w doskonałych warunkach”.

„Wspólnie inwestujemy w pomoce naukowe niezbędne do kształcenia na poszczególnych oddziałach klinicznych, dostosowujemy salę audiowizualną do naszych potrzeb, przygotowujemy infrastrukturę informatyczną, ale również sukcesywnie będziemy wyposażać laboratorium patomorfologii w sprzęt. Ale to nie wszystko – będziemy opłacać profesorów, którzy w poszczególnych oddziałach klinicznych, będą kreować nowe standardy leczenia i opieki nad pacjentami” – powiedział Wojtyła.

W 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jednak jego uruchomienie od początku krytykuje samorząd lekarski. Zdaniem członków Naczelnej Izby Lekarskiej kierunki lekarskie za czasów PiS były otwierane na uczelniach kompletnie do tego nieprzygotowanych.

W ocenie NIL kaliska uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

Dlatego w październiku 2023 r. jej członkowie zawiadomili Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Władzom uczelni zarzucono narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ze względu na stwierdzenie braku ustawowych znamion czynu zabronionego.

Zdaniem prof. Wojtyły UK prowadzi kierunek lekarski zgodnie z prawem po uzyskaniu pozytywnej opinii zarówno Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Kaliska uczelnia otrzymała od Przemysława Czarna 36 mln zł na budowę Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka przy ul. Poznańskiej w Kaliszu, ale na początku tego roku dotację tę wstrzymał obecny rząd. Stąd konieczność współpracy uczelni z kaliskim szpitalem.

Nowa uczelnia powstała na bazie Akademii Kaliskiej, wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Celem powołania UK było m.in zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i miasteczek, a także tej z niepełnosprawnościami.

Według rektora dane pokazują, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie niecałe 2,4 lekarza, w krajach Unii Europejskiej jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, bo na tysiąc mieszkańców przypada tam statystycznie 1,56 lekarza.

Region południowej Wielkopolski – zdaniem Wojtyły – jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na tysiąc mieszkańców.

Chęć studiowania medycyny w Kaliszu w roku akademickim 2024/25 zgłosiło 1535 kandydatów, m.in. z Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi i Zgorzelca. Na jedno miejsce przypadało ponad 25 chętnych. Uczelnia miała do dyspozycji łącznie 90 miejsc.(PAP)

Nauka w Polsce, Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska Komisja Akredytacyjna do 13 czerwca zakończy ocenę nowych kierunków lekarskich

  • Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński - budynek Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Dziewięć nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim; rozpoczęła się rekrutacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera