Uczelnie i instytucje

Bydgoszcz/ Prof. Bernard Mendlik rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. dr hab. Bernard Mendlik został w czwartek wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na kadencję 2024-2028 - poinformowało biuro prasowe uczelni.

O głosy 120-osobowego Kolegium Elektorów ubiegało się trzech kandydatów: prof. dr hab. Jarosław Burczyk, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, i prof. dr hab. Bernard Mendlik.

W pierwszej turze głosowania najmniejszą liczbę głosów uzyskał prof. Laska (28), w związku z czym do drugiej tury przeszli prof. Burczyk (51) i prof. Mendlik (38). W drugiej turze najlepszy wynik uzyskał prof. Mendlik, na którego zagłosowało 64 elektorów, a prof. Burczyk uzyskał 52 głosy.

"Wybór nastąpił demokratycznie. Pokazał, że świadomie i uczciwie prowadzona kampania wyborcza, w której doceniamy ludzi, mówimy prawdę i pokazujemy cele, które są możliwe do zrealizowania, dało taki efekt. Osobiście czuję wielkie zaufanie i wielkie zobowiązanie wobec uczelni, w której zaczynałem też studia i zabieram się od września do pracy z moimi współpracownikami. Jest to wielki zaszczyt, wyróżnienie, ale też potężne zobowiązanie" - powiedział cytowany w komunikacie UKW prof. Mendlik.

Prof. Mendlik jest absolwentem wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) i wokalistyki w zakresie specjalności wokalno-aktorskiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Kwalifikacje I stopnia (obecnie doktorat) uzyskał w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (1999). W poznańskiej AM uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura (2006). Tytuł profesora w dziedzinie sztuki muzyczne uzyskał w 2014 r. W tym samym roku skończył studia podyplomowe MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Nowo wybrany rektor UKW w latach 2012-2015 był dyrektorem Instytutu Edukacji Muzycznej, a po przekształceniu jednostki w 2015 r. jest do dziś dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora ds. organizacji i rozwoju. W tym czasie był kierownikiem projektów finansowanych ze środków unijnych RPO - budowy Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW oraz Biblioteki Głównej.

Prof. Mendlik w swojej działalności artystycznej koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych. Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych.

Prof. Mendlik był promotorem siedmiu rozpraw doktorskich, recenzentem w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich.

Jest dyrektorem programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 r. w Bydgoszczy. Jest członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.(PAP)

Jerzy Rausz

rau/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera