Przyroda w okolicy wspomaga psychikę przedszkolaków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w pobliżu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne - wynika z nowych analiz.

Choć przeprowadzono wiele badań nad wpływem przyrody na ludzką psychikę, niewiele projektów dotyczyło małych dzieci. Nowe badanie przeprowadzone w University of North Carolina, Chapel Hill pokazało, że lasy, parki czy ogrody mogą pomagać psychice najmłodszych.

Naukowcy przeprowadzili wśród rodziców ankiety na temat zachowania ich dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Informacje te porównali z danymi adresowymi i zdjęciami satelitarnymi wskazującymi ewentualną obecność przyrody. Analiza uwzględniła ponad 2 tys. dzieci żyjących w aż 199 hrabstwach, w 41 stanach.

Zgodnie z wynikami badania więcej przyrody w okolicy zamieszkania wiązało się z mniejszą skalą lęków i objawów depresyjnych w wieku od 2 do 5 lat.

Związek ten utrzymał się po uwzględnieniu różnych czynników dodatkowych, takich jak płeć dziecka, wykształcenie rodziców, ich wiek w momencie urodzenia dziecka oraz status społeczno-ekonomiczny.

Badanie nie pokazało związku zieleni ze zdrowiem psychicznym dzieci w późniejszym wieku, ale - jak zwracają uwagę naukowcy - to czas, kiedy znaczna część czasu spędzana jest w szkole.

"Nasze badanie przemawia za istniejącymi już wcześniej dowodami na rzecz tezy, że przyroda jest dobra dla dzieci. Wskazuje także, że lata wczesnego dzieciństwa to kluczowy okres, w którym natura może działać odpowiednio silnie" – mówi dr Nissa Towe-Goodman, autorka pracy opublikowanej w magazynie "JAMA Network Open".

"W przyszłości naukowcy mogą przyjrzeć się temu, jakie rodzaje doświadczeń przeżywanych w naturze wspierają zdrowie psychiczne dzieci. Powinniśmy także sprawdzić, jak tworzenie i ochrona zielonych terenów wokół domów i szkół może wpłynąć na psychiczne zdrowie najmłodszych" – podkreśla dr Towe-Goodman. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Odkryto kości mamutów sprzed 40 000 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Paracetamol może pomóc pacjentom z sepsą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera