Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej, do 30 czerwca 2025 r., a nie jak dotychczas planowano do końca czerwca br. – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który w czwartek skierowano do konsultacji.

Chodzi o zmieniony projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Program stanowi odpowiedź na zagrożenia wynikające z częstego korzystania przez młode osoby z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak: komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne. W ramach programu w specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich bliscy otrzymują bezpłatnie pomoc psychologiczną.

Resort podał w uzasadnieniu projektu, że pilotaż jest realizowany w 12 ośrodkach. Pierwsza umowa zawarta została pod koniec grudnia 2021 r.

Zgodnie z danymi przekazanymi z oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba osób objętych programem systematycznie wzrasta. Według stanu na 1 lutego 2024 r. program pilotażowy objął łącznie 7460 osób, w tym 4680 dzieci i młodzieży.

Celem programu pilotażowego – jak podnosi MZ - jest praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych i ich rodzin, w tym zapewnienie odpowiednich świadczeń zdrowotnych tej grupie. Wyniki zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: trend wzrostowy zachorowań na czerniaka można zatrzymać

  • Fot. Adobe Stock

    Polska Komisja Akredytacyjna do 13 czerwca zakończy ocenę nowych kierunków lekarskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera