Uczelnie i instytucje

Kraków/ Bernard Ziębicki wybrany na rektora Uniwersytetu Ekonomicznego

19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, został w środę wybrany na rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Kadencję rozpocznie 1 września br., zakończy 31 sierpnia 2028 r. Zastąpi na tym stanowisku dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK, który nie ubiegał się o reelekcję.

Bernard Ziębicki otrzymał 240 z 387 oddanych głosów elektorów.

"Zapewniam, że jako rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będę współpracował z wszystkimi członkami naszej społeczności. Wierzę, że w jubileusz 100-lecia uczelni wejdziemy nadal realizując misję jej założycieli, jednak w sposób adekwatny do współczesności, z jasnymi celami na przyszłość" – powiedział po wyborze rektor elekt.

Kandydatami na rektora UEK byli jeszcze prof. dr hab. Krzysztof Wach – kierownik Katedry Handlu Zagranicznego, oraz dr hab. Marcin Zawicki, prof. UEK – dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP).

Dr hab. Bernard Ziębicki jest kierownikiem Katedry Metod Organizacji i Zarządzania UEK oraz dziekanem Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości. Należy do Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Autor i współautor ponad 230 publikacji naukowych nt. metod organizacji i zarządzania, nowych koncepcji zarządzania, systemów wynagrodzeń, zarządzania informacjami.

Zdaniem nowo wybranego rektora w obliczu dynamicznych zmian w szkolnictwie wyższym „uczelnia musi odpowiadać na współczesne potrzeby społeczne i naukowe, a także pozostawać wierna wartościom akademickim, wolności badań i autonomii”.

„W moim programie kładę szczególny nacisk na dialog i współpracę z całym środowiskiem akademickim oraz administracyjnym. Razem możemy kształtować przyszłość naszej uczelni, podejmować istotne decyzje oraz inicjować projekty, które będą służyły naszej społeczności” – zapowiadał po ogłoszeniu decyzji o kandydowaniu.

Obecny rektor Stanisław Mazur był kandydatem w tegorocznych wyborach na prezydenta Krakowa. Cztery dni przed wyborami ogłosił, że wycofuje się i równocześnie udzielił poparcia posłowi Platformy Obywatelskiej Aleksandrowi Miszalskiemu.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

  • Prof. M.Miączyńska, źródło: mat. prasowe, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

    Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera