Minister cyfryzacji: chcemy stawiać na sztuczną inteligencję

, 03.04.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara
, 03.04.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

Kierunkami na przyszłość dla resortu będzie rozwój sztucznej inteligencji, cyfrowej higieny i rozwijanie kompetencji cyfrowych - poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w środę na konferencji prasowej podsumowującej pierwsze 100 dni rządów.

"Przez pierwsze 100 dni w Ministerstwie Cyfryzacji odbywał się wielki remanent. Teraz podsumowujemy ten rozdział i wskazujemy kierunki na przyszłość. Chcemy przyspieszyć z legislacją, chcemy stawiać na sztuczną inteligencję, cyfrową higienę czy rozwój kompetencji cyfrowych. Priorytetem jest także zwiększenie cyberbezpieczeństwa, walka z dezinformacją oraz nowe usługi cyfrowe dla obywateli" – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wskazał, że w tym roku w ramach planów legislacyjnych kluczowe będzie przeprowadzenie trzech ustaw: prawa komunikacji elektronicznej, krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz implementacji unijnego Aktu o usługach cyfrowych. Zapowiedział, że przygotowana zostanie także kompleksowa strategia cyfryzacji.

"100 dni w Ministerstwie Cyfryzacji to również kwestia odbudowy relacji w ramach Unii Europejskiej, to szereg spotkań, które odbyliśmy – spotkania z komisarzami unijnymi, spotkania bezpośrednio w Komisji Europejskiej" - podkreślił na konferencji wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. "To dialog z Komisją Europejską, zjawisko, które było nieobecne. Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy ten dialog" - dodał.

Gawkowski zwrócił uwagę, że od początku funkcjonowania nowego rządu Ministerstwo Cyfryzacji otwarte jest na słuchanie głosu wszystkich zainteresowanych grup. Przypomniał, że odbyła się seria spotkań z organizacjami pozarządowymi, samorządami, organizacjami branżowymi. Wśród nich, jak mówił, były też spotkania otwarte, w których mógł uczestniczyć każdy. "Te konsultacje będą powtarzane co pół roku" - powiedział.

"Wszystkie projekty aktów prawnych będą przechodziły ścieżkę konsultacji społecznych na każdym etapie procesu legislacyjnego" - powiedział szef MC.

Przypomniał, że w tym roku, w ramach współpracy i w koordynacji z ekspertami NASK, "opracowane zostały trzy ważne materiały - poradnik +Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości+, poradnik +Nastolatki w sieci: multiscreening i wielozadaniowość+ oraz kurs dla nauczycieli +(Dez)informacja, czyli w co wierzyć w internecie+". Zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie wydany także poradnik dla rodziców i wychowawców dotyczący cyberhigieny oraz pakiety materiałów dla uczniów na ten temat, a w drugiej połowie roku swoją premierę będzie miał także kurs dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych pod tytułem „Cyfrowa higiena”.

Jak mówił szef resortu, wykorzystanie sztucznej inteligencji jest jednym z kluczowych projektów, na którym od samego początku koncentrują się prace Ministerstwa Cyfryzacji. "Obecnie na ukończeniu są prace nad aktualizacją +Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020+" - poinformował.

Wskazał, że na nowo zorganizowana została praca działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) i technologii przełomowych. "Grupa jest otwarta i skupia szeroką reprezentację rynku, m.in. ekspertów specjalizujących się w prawie nowych technologii, przedstawicieli nauki, etyków, dostawców technologii oraz organizacje pozarządowe" - poinformował.

Minister przypomniał, że 18 grudnia ub.r. rząd przyjął uchwałę ustanawiającą „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych”. Wyjaśnił, że otwiera to drogę do formalnego wsparcia jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel, w związku z planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Obecnie przeprowadzane są analizy w Komisji Europejskiej - podał resort.

Szef resortu przypomniał, że w ramach otwartego konkursu „Zostań cyfrową ekspertką” organizacje pozarządowe mogą otrzymać na finansowanie szkoleń z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) przeznaczono 6 mln zł. Ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało natomiast wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. zł na działania dot. cyberbezpieczeństwa. Rozpoczęło się podpisywanie umów z jednostkami samorządu.

"Ze wsparcia skorzystają urzędy gmin, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie i jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw" - poinformował Gawkowski. Dodał, że czas realizacji grantu wynosi 24 miesiące od dnia wejścia w życie umowy.

Projekt Cyberbezpieczny Samorząd realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Jest współfinansowany z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Resort poinformował, że wraz z Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisał porozumienie dot. pierwszego etapu dofinasowania budowy centrów przetwarzania danych, zapewniających ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej. Gawkowski wskazał, że budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jedna z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych. Budżet na całość inwestycji to prawie 830 mln.

Gawkowski zapowiedział też nowe funkcje aplikacji mObywatel. Plan na ten rok zakłada m.in. wprowadzenie zakładki „Twoje sprawy” oraz „Twoja firma”, a także modułu mStłuczka do zgłaszania kolizji drogowych. (PAP)

bk/ pad/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

  • 22.07.2024. Inauguracja pracy najnowszego radaru meteorologicznego działającego w sieci POLRAD, 22 bm. na Górze Świętej Anny. PAP/Krzysztof Świderski

    Opolskie/Na Górze św. Anny uruchomiono radar meteorologiczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera