Amerykańscy chirurdzy przeszczepili pacjentowi nerkę świni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA) ogłosili w czwartek, że przeszczepili świńską nerkę 62-letniemu pacjentowi ze schyłkową chorobą nerek - poinformowała agencja AP.

Czterogodzinna operacja przeszczepu, przeprowadzona 16 marca, "stanowi kamień milowy w dążeniu do zapewnienia pacjentom łatwiej dostępnych narządów" – czytamy w oświadczeniu szpitala.

Nerka świni została dostarczona przez firmę eGenesis z Cambridge w stanie Massachusetts.

Jak poinformował szpital, to pierwszy przypadek przeszczepienia genetycznie zmodyfikowanej nerki świni żywemu człowiekowi. Wcześniej nerki świń były tymczasowo przeszczepiane dawcom ze śmiercią mózgu. Dwóm mężczyznom przeszczepiono także serca pobrane od świń, jednak obaj zmarli w ciągu kilku miesięcy.

Eksperymentalny przeszczep w bostońskim szpitalu miał miejsce w sobotę. Pacjent Richard "Rick" Slayman z Weymouth w stanie Massachusetts wraca do zdrowia i oczekuje się, że wkrótce zostanie wypisany do domu.

W 2018 r. Slayman przeszedł przeszczep nerki, ale w zeszłym roku musiał wrócić na dializy, gdy zaczęły pojawiać się oznaki niewydolności. Gdy pojawiły się powikłania po dializie, lekarze zasugerowali przeszczep nerki świni.

"Postrzegałem to nie tylko jako sposób na pomoc sobie, ale także jako sposób na zapewnienie nadziei tysiącom ludzi, którzy potrzebują przeszczepu, aby przeżyć" – powiedział Slayman.

Jest to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie ksenotransplantacji, czyli prób leczenia ludzkich pacjentów za pomocą komórek, tkanek lub narządów pochodzących od zwierząt. Przez dziesięciolecia takie przeszczepy się nie udawały: ludzki układ odpornościowy natychmiast niszczył obcą tkankę. W nowszych próbach wykorzystano świnie, które zmodyfikowano tak, aby ich narządy bardziej przypominały ludzkie, co zwiększyło nadzieję, że pewnego dnia pomogą one wypełnić niedobór narządów od dawców.

Tylko w USA na krajowej liście oczekujących na przeszczep znajduje się ponad 100 tys. osób, w większości chorych na nerki, a tysiące umierają co roku, zanim nadejdzie ich kolej. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera