Peru/ Znaleziono kamienny krąg rytualny liczący ponad 4750 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.

Znaleziony w dolinie Cajamarca krąg ma średnicę 18 metrów. Według relacji badających go archeologów powstał on na bazie kamiennych bloków, które umieszczono pionowo, tworząc dwa koncentryczne kręgi. Średnica wewnętrznego kręgu wynosi 16 m.

Badanie obiektu trwa od 2018 roku. Uczestniczący w nich Jason Toohey z Uniwersytetu Wyoming (USA) poinformował, że krąg znaleziono na jednym z placów stanowiska archeologicznego Callaqpuma, w Andach, na wysokości prawie 3100 m n.p.m. Naukowiec zaznaczył, że w tym masywie górskim nie znaleziono dotychczas podobnych budowli.

W trakcie analiz ustalono, że przed wzniesieniem kamiennych ścian (co odbywało się bez użycia zaprawy), konieczne było wykopanie fundamentów. Kamienne bloki osadzane były na podłożu składającym się z warstwy gliny zmieszanej z ziemią, żwirem oraz węglem drzewnym.

Dzięki wykorzystaniu metody datowania radiowęglowego fragmentów węgla drzewnego, który wszedł w skład fundamentów konstrukcji, badacze określili czas powstania kręgu. Według nich pojawił się on przed ponad 4750 laty - co oznacza, że budowla ta jest jednym z najstarszych tworów architektonicznych człowieka na terenie obu Ameryk.

Zdaniem Tooheya budowla mogła być miejscem uczestnictwa okolicznych mieszkańców w określonych rytuałach.

"Prawdopodobnie było to miejsce spotkań i ceremonii dla niektórych społeczności, zamieszkujących przed ponad 4000 tą część doliny Cajamarca" - dodał amerykański badacz.

Uwagę antropologów zwrócił układ kamiennego kręgu, do którego wchodziło od zachodu oraz od południa. Odnotowali oni, że przy drugim wejściu wzniesiony został największy blok, który osłaniał to, co działo się wewnątrz kręgu.

Z kamiennego kręgu w kolejnych wiekach korzystały inne społeczności, za czym przemawiają fragmenty ceramicznych naczyń (np. misek), pochodzące z późniejszego okresu, znalezione na stanowisku.

Według dotychczasowych badań ludność mieszkająca w rejonie Callaqpuma porzuciła odwiedzanie kręgu w sposób nagły, z nieznanych naukowcom powodów. Doszło do tego pomiędzy 500 a 200 r. p.n.e.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera