Słupsk/ Dr hab. inż. Zbigniew Osadowski ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Pomorskiego

Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku Zbigniew Osadowski. Fot. PAP/Grzegorz Momot 10.06.2019
Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku Zbigniew Osadowski. Fot. PAP/Grzegorz Momot 10.06.2019

Dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku został w środę wybrany przez Kolegium Elektorów na rektora uczelni. Będzie to dla niego trzecia czteroletnia kadencja na tym stanowisku.

Dr hab. inż. Osadowski w głosowaniu Kolegium Elektorów zdobył 125 głosów na 140 oddanych. Będzie to dla niego trzecia czteroletnia kadencja na stanowisku rektora słupskiej uczelni; rozpocznie się ona 1 września 2024 r.

„Z radością i z odpowiedzialnością przyjmuję decyzję elektorów o powierzeniu mi funkcji rektora Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku na kadencję 2024-2028. To dla mnie wielki honor i zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy na rzecz rozwoju naszej Alma Mater. Dziękuję wszystkim członkom społeczności akademickiej za zaufanie” – powiedział cytowany w komunikacie dr hab. inż. Osadowski.

Zapewnił, że będzie dążył do tego, aby uczelnia „była nowoczesnym i otwartym miejscem pracy i nauki, które stwarza najlepsze warunki rozwoju dla pracowników badawczo-dydaktycznych, administracji oraz przede wszystkim dla studentów i doktorantów”.

Dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. Uniwersytetu Pomorskiego (UP), jak podała uczelnia, był jedynym kandydatem na rektora uczelni na kadencję 2024-2028. Jego kandydaturę zgłosiła Rada Uczelni, a także Kolegium Elektorów. Senat UP jednogłośnie ocenił ją pozytywnie.

Rektor UP jest autorem ponad 120 artykułów naukowych, w tym w czasopismach recenzowanych o zasięgu międzynarodowym. Ponadto jest autorem i współautorem pięciu książek oraz 30 rozdziałów monografii. Swoje prace publikuje w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Brał udział w 10 projektach badawczych. Jest wiceprzewodniczącym Krajowej Komisji do spraw Ocen Odziaływania na Środowisko przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz członkiem Rady Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.

W 2012 r. został prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy Akademii Pomorskiej w Słupsku. Od 2016 r. pełni funkcję rektora uczelni, która pod jego kierunkiem, w 2023 r., stała się Uniwersytetem Pomorskim.

Wykształcenie wyższe uzyskał w 1996 r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, na kierunku inżynierskim ochrona środowiska. W 2000 r. na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskał stopień doktora nauk biologicznych, a 10 lat później – stopnień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.(PAP)

Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera