Szwajcaria/ Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.

Szacuje się, że zanieczyszczenia powietrza zabijają rocznie około 7 milionów ludzi, więcej niż AIDS i malaria łącznie - przypomniał portal brytyjskiego dziennika "The Guardian".

IQAir, szwajcarska firma prowadząca serwis zbierający i publikujący dane o zanieczyszczeniach, będąca partnerem technologicznym Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP), ocenia jakość powietrza na podstawie stężenia szkodliwych dla płuc cząstek zawieszonych w powietrzu czyli PM2,5 (mających poniżej 2,5 mikrona średnicy). Długotrwała ekspozycja na "pył zawieszony" może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka.

Szósty doroczny raport IQAir jest oparty o wyniki pomiarów z ponad 30 tys. punktów w 134 państwach. Organizacja ostrzega jednak, że nie dysponuje wystarczającą liczbą stacji pomiarowych w Afryce, a w Ameryce Południowej większość sprzętu monitoringowego jest niskiej jakości. (https://tinyurl.com/49jf79ss)

W najbardziej zanieczyszczonym kraju, Pakistanie, poziom PM2,5 jest ponad 14 razy wyższy niż norma WHO, a na kolejnych miejscach znajdują się Indie, Tadżykistan i Burkina Faso - napisali autorzy raportu. Jednak nawet w bogatych i szybko rozwijających się państwach postęp w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza jest zagrożony. Kanada, od dawna uważana za kraj o najczystszym powietrzu w zachodnim świecie, w zeszłym roku spadła z podium z powodu rekordowych pożarów lasów. W rezultacie długotrwałej pożogi powstały pyły, które prądy powietrza rozniosły po całej Ameryce Północnej. Powietrze pogorszyło się również w Chinach, w których po pandemii Covid-19 wzrosła aktywność gospodarcza, a wraz z nią (o 6,5 proc.) poziom zanieczyszczenia.

Dyrektor generalna IQAir na Amerykę Północną Glory Dolphin Hammes stwierdziła, że kraje powinny podjąć działania, by mieszkańcy miast byli mniej zależni od samochodów, by ograniczyć wpływ dymów z pożarów i szybciej odejść od paliw kopalnych. "Dzielimy atmosferę ze wszystkimi na świecie" - podkreśliła. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Genetyczny sposób na wielkie znamiona

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera