Zakopane/ Rozpoczęła się akcja przenoszenia żab trawnych

Zakopane. Żaby trawne przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem, (gm/awol) PAP/Grzegorz Momot
Zakopane. Żaby trawne przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem, (gm/awol) PAP/Grzegorz Momot

W piątek w Zakopanem rozpoczęła się akcja przenoszenia żab trawnych. Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego wyłapią płazy zmierzające do miejsc godowych i przeniosą je przez ulicę w okolicy wylotu Doliny Olczyskiej – poinformowały władze parku.

„Bezpośrednio po obudzeniu żaby wystawiają się na promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę ciała, a następnie przystępują do ważnej czynności życiowej, czyli przedłużania gatunku. Instynkt każe im zmierzać do miejsc rozrodu, a często muszą pokonać drogi. Ospały płaz powoli skaczący przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. Odurzony zalotami nie ma większych szans” – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Aby pomóc płazom w dotarciu do miejsc składania skrzeku u wylotu Doliny Olczyskiej, w miejscu skrzyżowania z ruchliwą drogą Oswalda Balzera w piątek po raz pierwszy w tym roku żaby trawne będą zbierane i przenoszone przez jezdnię. Wolontariusze TPN zaniosą je do stawów Czynnego Ośrodka Ochrony Płazów i Gadów na zakopiańskiej Jaszczurówce. Wzdłuż drogi rozstawiono siatkę, dzięki której płazy zostaną zatrzymane przed wejściem na drogę.

Przyrodnicy z TPN apelują do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę w ciągu kolejnych dni u wylotu Doliny Olczyskiej, Doliny Strążyskiej i w rejonach corocznych wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.

Żaby trawne składają galaretowaty skrzek w płytkiej, stojącej wodzie – to tysiące jajeczek, z których wylęgną się kijanki. Jedna żaba trawna składa nawet do 4,5 tys. jajeczek, z których wiele się nie rozwinie, a inne padną ofiarą drapieżników. Do postaci dorosłej żaby przetrwa niewielki procent. Żaby trawne żyją do ośmiu lat.(PAP)

Szymon Bafia

szb/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera