Antarktyda/ Naukowcy ostrzegają przed rozprzestrzenieniem się ptasiej grypy wśród pingwinów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy na Antarktydzie ostrzegają przed rozprzestrzenieniem się wirusa ptasiej grypy H5N1 wśród ogromnych kolonii pingwinów na tym kontynencie. Stwierdzono już pierwsze przypadki zakażenia wirusem wśród tych ptaków.

„Mówimy o bardzo niepokojącym zagrożeniu” – powiedziała naukowczyni Fabiola Leon z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego w Chile, która brała pod koniec 2023 i na początku 2024 r. udział w ekspedycji monitorującej ptasią grypę na Antarktydzie.

„Niektóre gatunki, jak pingwiny cesarskie i inne, są zagrożone wyginięciem” – zaznaczyła.

Chilijski Instytut Antarktyczny (INACH), który zorganizował ekspedycję, powiadomił w tym tygodniu, że wykryto w regionie wirusa ptasiej grypy u dziewięciu pingwinów białookich i jednego kormorana antarktycznego. Pierwsze zakażenie stwierdzono na kontynencie w ubiegłym miesiącu u wydrzyków wielkich.

Leon ostrzegła, że stadny tryb życia pingwinów oraz ich masowe przemieszczanie się po lądzie mogą przyśpieszyć rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy wśród ich populacji.

BBC podała w tym tygodniu, że zakażenie ptasią grypą stwierdzono także u pięciu pingwinów białobrewych i pięciu królewskich na brytyjskiej wyspie podbiegunowej Georgia Południowa na południowym Atlantyku.

„Koncentracja dzikich zwierząt na wybrzeżu (Georgii Południowej) jest po prostu niewiarygodna – liczne gatunki pingwinów, albatrosów i fok. Gdyby rozpanoszyła się tu ptasia grypa, miałoby to skutki ekologiczne dla całego świata. Ale w tej chwili wydaje się, że jej rozprzestrzenianie się jest dość ograniczone” – powiedział brytyjski ornitolog dr Norman Ratcliffe. (PAP)

mw/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera