Wrocław/ Minister nauki chce przeznaczyć dodatkowe fundusze na akademiki

13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński
13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zadeklarował, że będzie dążył do zwiększenia liczby miejsc w akademikach. Obecnie jest ich 100 tys. na 1,3 mln studentów, z czego 30 tys. miejsc wymaga remontu. Wsparciem ma być m.in. Fundusz Dopłat, którego budżet wynosi obecnie 1 mld zł.

Podczas środowej konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiedział m.in., że podczas spotkania ze studentami będzie dyskutował na temat poprawy warunków socjalnych na uczelniach. Była to także jedna ze spraw omawianych podczas spotkania z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych. Minister podkreślił, że namawia rektorów, "aby w planach inwestycyjnych brali pod uwagę kwestie remontów i budowy nowych akademików".

"Mamy w Polsce 1,3 mln studentów, 100 tys. miejsc w akademikach, z czego 30 tys. jest niewykorzystanych ze względu na to, że są w takim stanie technicznym. W związku z czym dzisiaj będę prosił, ażeby uczelnie się przestawiły w tym zakresie w swoich planach inwestycyjnych właśnie ma remonty i budowy akademików" - powiedział Dariusz Wieczorek.

Minister zapewnił, że tego typu inwestycje będą realizowane ze wsparciem rządu. Ma być w tym celu wykorzystywany Fundusz Dopłat - program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

"To jest taki fundusz, który wspiera samorządy w budowie mieszkań komunalnych na wynajem. I chcielibyśmy, żeby w tej ustawie - oprócz mieszkań komunalnych na wynajem - dopisać uczelnie wyższe i przeznaczyć te pieniądze na remonty i budowy akademików. Dzisiaj w tym funduszu jest kwota miliarda złotych, która corocznie jest wydawana na tego typu zadania" - powiedział minister.

Dariusz Wieczorek doprecyzował, że chciałby, aby "minimum 10 proc. tej kwoty właśnie było przeznaczane na remonty i budowę akademików".

"W momencie, kiedy będziemy budowali akademiki, to studenci będą zwalniali tą substancję mieszkaniową, którą wynajmują za duże pieniądze w każdym mieście. Więc myślę, że to jest też element rozwiązywania problemu mieszkaniowego w Polsce" - podsumował minister Wieczorek.

Minister zadeklarował także, że będzie starał się doprowadzić do rewaloryzacji stypendiów, których wartość została zmniejszona przez inflację.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera