Wrocław/ Prof. K. Kubiak nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Prof. Krzysztof Kubiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej został nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku. Uzyskał 74,9 proc. poparcia i pokonał obecnego rektora prof. Jarosława Bosego.

Rzecznik uczelni Małgorzata Moczulska poinformowała, że we wtorek uczelniane kolegium elektorów, złożone z przedstawicieli całej społeczności akademickiej, spośród dwóch kandydatów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Został nim prof. Krzysztof Kubiak, który uzyskał 74,9 proc. głosów poparcia i pokonał obecnego rektora prof. Jarosława Bosego. Przed czterema laty Bosy wygrał z Kubiakiem stosunkiem głosów 50,5 proc. do 49 proc.

Prof. Kubiak (ur. w 1965 r.) od początku swojej naukowej kariery jest związany z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu (to absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, tu się doktoryzował, habilitował, a w 2018 r. otrzymał tytuł profesora).

W latach 2008-2012 był prodziekanem ds. studenckich, a od 2012 do 2020 r., czyli przez dwie kadencje - dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

„Jest m.in. twórcą wrocławskiej szkoły endoskopii weterynaryjnej - wiodącego ośrodka badań endoskopowych oraz pomysłodawcą i współautorem opracowania ogólnopolskiej koncepcji kształcenia (...) lekarzy weterynarii” - napisano w komunikacie uczelni.

Prowadzona przez profesora działalność naukowo-badawcza koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z chorobami psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania nowoczesnych technik diagnostycznych (endoskopii, ultrasonografii, elastografii, rezonansu magnetycznego) w ich rozpoznawaniu. W obszarze zainteresowań mieszczą się także choroby wewnętrzne pozostałych gatunków zwierząt domowych, zwłaszcza koni.

Obecny rektor prof. Jarosław Bosy pracuje w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki. W latach 2016-2020 był prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, a od września 2020 roku rektorem uczelni.(PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera