Szef MSWiA wyznaczył prof. Piotra Suwalskiego do kierowania Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szef MSWiA Marcin Kierwiński wyznaczył w piątek prof. dr. hab. n. med. Piotra Suwalskiego do pełnienia obowiązków dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA - poinformował resort. Suwalski jest pionierem kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej MSWiA, prof. Piotr Suwalski jest związany zawodowo z placówką od 2011 r. Do tej pory pełnił funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii PIM MSWiA.

Resort podał, że Suwalski w 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych (WUM, summa cum laude), a w 2012 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W 2018 r. nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W latach 2019-2021 był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery - ISMICS). Należy do licznych struktur European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Jest członkiem Zarządu European Society of Cardiovascular Surgery (ESCVS)" - czytamy.

MSWiA zwróciło uwagę, że Suwalski, jako jedyny Polak i jeden z dwóch Europejczyków należy do XXI Century Cardiac Surgery Society, który zrzesza 57 członków z całego świata. Jest autorem około 300 publikacji, w tym licznych europejskich i amerykańskich wytycznych leczenia różnych schorzeń serca.

Suwalski jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Teraz Polska za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych, którą otrzymał wraz z zespołem swojej kliniki. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Polskiej Akademii Sukcesu.

Prof. Piotr Suwalski jest pionierem w Polsce i na świecie w zakresie kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej. W 2004 r. przeprowadził pierwszą w Polsce operację naprawy zastawki mitralnej metodą endoskopową oraz szereg pierwszych operacji w Polsce, Europie i na świecie w zakresie endoskopowej chirurgii arytmicznej i zamykania uszka lewego przedsionka.

Suwalski jest również twórcą pierwszego w Polsce i obecnie największego w Europie centrum kardiochirurgii robotycznej oraz współtwórcą pierwszego ośrodka przeszczepów płuc na Mazowszu i w Polsce centralnej. Jest także współtwórcą i kierownikiem Centrum Terapii Pozaustrojowych PIM MSWiA.

1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą Centralny Szpital Kliniczny (CSK) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Przekształcenie miało m.in. umożliwić placówce pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - jako podmiot leczniczy CSK MSWiA nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.(PAP)

Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera