Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
08.03.2024 aktualizacja 08.03.2024

Gliwice/ W kwietniu warsztaty dot. popularyzacji i komunikacji nauki w Polsce

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Popularyzacja nauki na uczelni, zawód – popularyzator nauki, nauka w mediach oraz komunikacja naukowa do społeczeństwa i biznesu – to cztery tematy przewodnie warsztatów dot. popularyzacji i komunikacji nauki w Polsce, które odbędą się 8 kwietnia na Politechnice Śląskiej.

Organizatorem jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Rada Upowszechniania Nauki PAN. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Nauka w Polsce.

Warsztaty są pokłosiem ubiegłorocznej debaty „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania” z udziałem popularyzatorów nauki, dziennikarzy i przedstawicieli szkolnictwa wyższego z całego kraju.

„Nasza ubiegłoroczna debata wskazała kierunek dalszego rozwoju komunikacji naukowej i popularyzacji nauki w Polsce. Pozwoliła też postawić szereg pytań, na które postanowiliśmy w tym roku odpowiedzieć. Dlatego też serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy w zakresie tworzenia środowiska sprzyjającego efektywnej i merytorycznej komunikacji naukowej podczas tegorocznych warsztatów pod tym samym tytułem” – przekazała dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Warsztaty zostały podzielone na cztery obszary tematyczne i będą moderowane przez specjalistów-praktyków. Ich celem jest wypracowanie propozycji konkretnych rekomendacji w każdym z tematów.

Moderatorami poszczególnych paneli tematycznych są:

Panel 1: Popularyzacja nauki na uczelni - dr hab. Wojciech Glac, prof. UG (Uniwersytet Gdański, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki UG) i dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki PŚ, Rada Upowszechniania Nauki PAN)

Panel 2: Zawód – popularyzator nauki – Elżbieta Pogoda (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, LabiQ) i Mariusz Gogól (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Mariusz Gogól Edukacja & Komunikacja Naukowa)

Panel 3: Nauka w mediach – Agnieszka Kliks-Pudlik (Nauka w Polsce) i Mateusz Lipka (ProScience)

Panel 4: Komunikacja naukowa do społeczeństwa i biznesu – Alicja Harackiewicz (dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Stowarzyszenie SPIN) i Natalia Osica (dyrektor zarządzająca ProScience)

Wydarzenie jest bezpłatne. Konieczna jest jednak rejestracja na wybrany panel tematyczny (jeden, ponieważ wszystkie odbywają się równolegle). Całość zakończy plenarne podsumowanie. Szczegóły na stronie internetowej.

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024