Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
07.03.2024 aktualizacja 07.03.2024

Warszawa/ Wernisaż wystawy plenerowej "Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów" - w piątek

Francja Paryż ok. 1911. Maria Skłodowska-Curie. PAP/Reprodukcja Jan Morek Francja Paryż ok. 1911. Maria Skłodowska-Curie. PAP/Reprodukcja Jan Morek

W roku 100. rocznicy przyznania tytułu Honorowego Obywatela Warszawy i 90. rocznicy śmierci wybitnej uczonej i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie otworzy plenerową wystawę "Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów" - poinformował PAP dział komunikacji Muzeum.

"Wystawa ta ukazuje na dwunastu planszach: dzieciństwo; młodość; lata dojrzewania; czas emigracji i studiów oraz pracy badawczej nad promieniotwórczością; historię odkrycia polonu i radu; sukcesy w postaci dwóch Nagród Nobla; zaangażowanie uczonej w edukację i działania społeczne; a także spełnienie marzenia w postaci zrealizowania budowy Instytutu Radowego w Warszawie" - czytamy w przesłanej informacji.

Ekspozycja została bogato zilustrowana fotografiami prezentującymi życie i dorobek Marii Skłodowskiej-Curie. "W narracji ujętej na planszach, poprzez liczne cytaty, oddajemy głos samej uczonej. Dzięki QR kodom prowadzącym do bazy podcastów, za pomocą smartfona można posłuchać szczegółowej narracji lektorskiej" - napisano.

Przypomniano, że przyszła laureatka Nagrody Nobla urodziła się w Warszawie, w czasach zaborów. "Tu zdobyła podstawową edukację i tu prowadziła pierwsze badania fizyko-chemiczne. Pod dzisiejszym adresem przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, na początku ostatniej dekady XIX wieku, przed wyjazdem do Paryża, Maria Skłodowska podjęła naukę w Pracowni Fizycznej, kierowanej przez kuzyna – Józefa Jerzego Boguskiego oraz w Pracowni Chemicznej, pod okiem profesora Napoleona Milicera. Oba laboratoria mieściły się w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w budynku gdzie dziś znajduje się Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Podkreślono, że "w +Autobiografii+ Maria odnotowała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie wydzieliłaby radu". "Lokalizując wystawę w jednym z miejsc związanych z uczoną, zachęcamy do odkrywania Warszawy Marii Skłodowskiej-Curie" - piszą organizatorzy ekspozycji.

Wystawa została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej w ramach działań edukacyjnych Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jej kuratorkami są Aleksandra Grabowska i Miłka Skalska.

Wernisaż ekspozycji - 8 marca o godz. 15.30 (ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie). Uświetni go występem artystycznym warszawski kataryniarz Jan. Wystawa będzie czynna do 28 marca.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Miasto Stołeczne Warszawa i Polskie Towarzystwo Chemiczne. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.(PAP)

Nauka w Polsce, Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024