Bydgoszcz/ Prof. dr hab. inż. Marek Adamski ponownie rektorem Politechniki Bydgoskiej

04.10.2023. Rektor Politechniki prof. dr hab. inż. Marek Adamski. PAP/Tytus Żmijewski
04.10.2023. Rektor Politechniki prof. dr hab. inż. Marek Adamski. PAP/Tytus Żmijewski

Zootechnik prof. dr hab. inż. Marek Adamski został w środę ponownie wybrany na stanowisko rektora Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Był jedynym kandydatem, w głosowaniu uzyskał zdecydowane poparcie.

Prof. Adamski w wyborach uzyskał poparcie większości elektorów, reprezentujących pracowników i studentów uczelni, spośród których 86 głosowało za i dziewięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Wybrany na drugą kadencję rektor jest zootechnikiem, związanym z macierzystą uczelnią już od czasów studenckich. Doktoryzował się w 2003 roku. Sześć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, a tytuł profesora w 2017 roku. W 2016 roku objął stanowisko dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Cztery lata później został wybrany na rektora ówczesnego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który za jego kadencji, w 2021 roku został przekształcony w Politechnikę Bydgoską.

"Podkreślałem wielokrotnie, że największym kapitałem Politechniki są ludzie. Dziękuję za dotychczasową współpracę i zaangażowanie. Dziękuję także za zaufanie, jakim społeczność akademicka obdarzyła mnie w tych wyborach. Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne wyzwania i sukcesy, które wspólnie będziemy osiągać tworząc silną, interdyscyplinarną uczelnię, pracując na rzecz zwiększania potencjału akademickiego Bydgoszczy" - powiedział prof. Adamski.

Politechnika Bydgoska w komunikacie podkreśliła, że mijająca kadencja była okresem zmian i dynamicznego rozwoju uczelni, która dzięki staraniom prof. Adamskiego przekształciła się w Politechnikę Bydgoską. Wraz ze zmianą nazwy opracowano nową strategię uczelni. Rozwijano sukcesywnie ofertę studiów, szczególnie o kierunki praktyczne realizowane we współpracy z przedsiębiorcami.

W tym czasie powstał Wydział Sztuk Projektowych i Wydział Medyczny, który ma rozpocząć kształcenie lekarzy od nowego roku akademickiego.

Kampus Politechniki Bydgoskiej stał się przestrzenią otwartą dla mieszkańców, m.in. za sprawą imprez sportowych, festynów, jarmarków bożonarodzeniowych czy targów pracy. Uczelnia rozpoczęła także realizację jednego z największych w historii programów inwestycyjnych i modernizacyjnych.

Rektor zapowiedział w najbliższych latach realizację kolejnych zadań, takich jak budowa nowego prosektorium i centrum symulacji medycznych, budowa centrum ogrodnictwa, powstanie kilkunastu nowoczesnych laboratoriów, remont akademików, utworzenie nowej strefy gastronomicznej czy gruntowną przebudowę dawnej stołówki na potrzeby Wydziału Sztuk Projektowych. Politechnika ma rozwijać nowe obszary w zakresie kształcenia czy dyscyplin naukowych.(PAP)

Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera