Trwa nabór na stypendia Fulbrighta w USA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trwa nabór na sześć programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Aplikować mogą studenci, magistrowie i doktoranci – na amerykańskich uczelniach będzie można zdobyć doświadczenie we własnym projekcie naukowym.

Programy stypendialne oferują obywatelom Polski możliwość odbycia studiów lub prowadzenia badań w Stanach Zjednoczonych. Programy obejmują szeroki wachlarz dziedzin nauki, dlatego można zgłaszać projekty z wielu obszarów, jednak z wyłączeniem takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Terminy składania wniosków są różne dla każdego programu – najwcześniejsze mijają 22 kwietnia, kolejne 20 maja i 5 czerwca.

DLA MAGISTRÓW I DOKTORANTÓW

Nowością tegorocznej edycji jest Graduate Student Award LLM in International Human Rights Law at University of Notre Dame 2025-26. 

Jest to roczne stypendium dla magistrów prawa, chcących pogłębić znajomość międzynarodowych uregulowań w zakresie praw człowieka. Stypendium jest oferowane we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana (założonego w 1842 przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina). Program kształcenia obejmuje tematykę praw obywatelskich i politycznych, globalnej sprawiedliwości rasowej, wolności religijnej oraz międzynarodowego prawa karnego w zakresie masowych zbrodni i autorytaryzmu. Uwzględnia też te aspekty praw gospodarczych, społecznych i kulturowych, które są związane z wyzwaniami globalnego ubóstwa, zrównoważonego rozwoju, transgranicznymi nadużyciami praw człowieka przez korporacje, zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska.

Termin składania wniosków upływa 22 kwietnia. Wymagania i procedura selekcyjna są takie same jak dla kandydatów i kandydatek do programu Graduate Student Award 2025-26. To z kolei propozycja dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego lub trzeciego stopnia w USA. Program ten zapewnia finansowanie pierwszego roku nauki do kwoty 47 tysięcy dolarów, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Można aplikować na dowolny kierunek studiów. Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną uczelnię wyższą w USA. Warunkiem koniecznym jest zdobycie stopnia magistra najpóźniej do czerwca w roku wyjazdu.

Fulbright Junior Research Award 2025-26 to oferta dla młodych badaczy przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Nabór wniosków trwa do 6 września br. Stypendium pozwala na prowadzenie badań w USA przez 4 do 10 miesięcy - w uczelni, w instytucji badawczej albo w organizacji pozarządowej. Ważne, żeby badania te odpowiadały potrzebom doktoratu. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

DLA PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH

W ramach tego samego konkursu można też składać wnioski o 10-miesięczne stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2024-25. Ten program ukierunkowany jest ściśle na doktorantów realizujących badania z następujących dziedzin: biologia komórkowa, molekularna lub strukturalna, biochemia, biofizyka albo obszary pokrewne, znów – bez projektów wymagających kontaktu z pacjentami. Wybrani stypendyści mogą przez 8 do 10 miesięcy realizować własny projekt badawczy w Stanford University School of Medicine. Stypendium jest częścią programu Junior Research Award i oferowane jest we współpracy z Rogala Lab. Nabór wniosków trwa również do 6 września br.

Dzięki programowi Fulbright Senior Award 2025-26 naukowcy zatrudnieni w polskich instytucjach akademickich i naukowych mogą prowadzić samodzielne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne w instytucji goszczącej w USA przez 3 do 10 miesięcy. Stypendium otrzymują badacze i dydaktycy reprezentujący wszystkie dziedziny i będący na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Nabór wniosków trwa do 5 czerwca br.

Fulbright STEM Impact Award 2024-25 kierowany jest do kierowników projektów badawczych w naukach ścisłych i technicznych. Stypendium pozwala na przeprowadzenie krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego. Podczas tej krótkiej wizyty stypendyści poszerzą również wiedzę z zakresu komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Stypendium przeznaczone jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi i nadzorowaniu pracy innych naukowców. Nabór wniosków trwa do 20 maja br.

WEBINARIA DLA KANDYDATÓW

Polskie uczelnie mogą zapraszać ambasadorki i ambasadorów Programu Fulbrighta programu – młodych naukowców, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu w Stanach i udzielą wskazówek jak wzmocnić wniosek zgłoszeniowy. Spotkania można organizować stacjonarnie lub online w 12 ośrodkach akademickich: Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Lista oraz dane kontaktowe Ambasadorów i Ambasadorek znajdują się na stronie internetowej. 

Szczegółowe Informacje o tegorocznym naborze i planowanych webinarach znajdują się na stronie internetowej. 

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera