Wielkie małpy Afryki ucierpią z powodu zmiany klimatu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ciągu kolejnych 30 lat wielkie afrykańskie małpy coraz częściej będą doświadczały fal gorąca i innych ekstremalnych skutków ocieplenia klimatu - prognozują naukowcy. Zachodzące w nim zmiany dotykają je już dzisiaj.

Badacze z etiopskiego Uniwersytetu Haramaya przenalizowali obejmującą lata 1981-2010 klimatyczną przeszłość ponad 360 miejsc w Afryce i sporządzili prognozy, aby ocenić oddziaływanie klimatu na duże m małpy.

Zakładając dwa scenariusze rozwoju sytuacji, ocenili jak często wspomniane gatunki będą pośrednio lub bezpośrednio narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie, pożary lasów, fale gorąca czy problemy z dostępem do jadalnych roślin.

Badacze nie mają niestety dobrych wiadomości.

W obu scenariuszach, we wszystkich uwzględnionych miejscach temperatury wzrosną.

Jeśli globalny wzrost średniej temperatury uda się utrzymać na poziomie poniżej 2 st. C. względem czasu sprzed przemysłowej rewolucji, w ciągu 30 lat, aż w 84 proc. sprawdzonych punktów będą pojawiały się fale gorąca, a w 78 proc. miejsc – powodzie.

Przy wzroście globalnej temperatury o 3 st. C, liczba miejsc dotkniętych ekstremalnymi zjawiskami będzie jeszcze wyższa.

Badanie pokazało, że wielkie małpy Afryki już muszą radzić sobie z takimi zdarzeniami, lecz będą one jeszcze częstsze.

Zdaniem autorów analizy konieczne jest niezbędne wszystkim podnoszenie odporności populacji tych zwierząt.

„Nasze badanie wskazuje, że potrzebne jest pilne włączenie działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, do planowych prac chroniących wielkie małpy” – piszą autorzy publikacji, która ukazała się na łamach pisma „PLOS Climate”. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera