Prof. Tomasz Szczepański ponownie rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 09.10.2023. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. PAP/Zbigniew Meissner
09.10.2023. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. PAP/Zbigniew Meissner

Prof. Tomasz Szczepański ponownie został wybrany na stanowisko rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na lata 2024-2028 - poinformowało biuro prasowe uczelni. To będzie jego druga kadencja.

Wyboru dokonało we wtorek w trakcie I tury wyborów Uczelniane Kolegium Elektorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W wyborach wzięło udział 536 elektorów, a frekwencja wyniosła 83 proc. Za wyborem prof. dr. hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego na stanowisko rektora na kolejną kadencję głosowało 447 elektorów, zaś 24 było przeciwko.

"Bardzo dziękuję za wybór na drugą kadencję. Jest to dla mnie zobowiązanie. Liczę na to, że w ramach dialogu, kompromisu i pracy zespołowej uda nam się dokonać wiele dobrego dla społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego" - mówił podczas swojego przemówienia rektor.

Jak podało biuro prasowe uczelni, społeczność akademicka miała okazję zapoznać się z programem rektora na najbliższe lata. Prof. Szczepański odwiedził także wszystkie wydziały i spotkał się z przedstawicielami studentów i doktorantów, by wysłuchać ich postulatów i oczekiwań.

Wśród swoich priorytetów podał m.in. konieczność rozszerzenia współpracy międzynarodowej, ale także podniesienie standardu sal dydaktycznych oraz infrastruktury szpitalnej. Rektor liczy na rozwój programu stypendialnego dla Śląska zapowiedziany przez ministra nauki Dariusza Wieczorka.

Jak dodał, w przyszłej kadencji skupi się na inwestycjach - rozpocznie się m.in. budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, a także rozbudowa Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W Zabrzu odbędzie się m.in. remont dziekanatu, w Sosnowcu przeprowadzka do nowoczesnych pomieszczeń przy ulicy Jedności. Rozbudowana zostanie też jednostka dla osób ze specjalnymi potrzebami. W planach jest także rozbudowa rektoratu poprzez pozyskanie działek i nieruchomości po byłym Szpitalu MSWiA.

"Jestem pewien, że bez pomocy współpracowników, ale też wsparcia najbliższych nasza skuteczna praca nie byłaby możliwa" – powiedział rektor Szczepański.

Prof. Tomasz Szczepański to lekarz pediatra, onkolog i hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prorektor ds. Nauki SUM w latach 2016-2020. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (od 1994 r., członek zarządu głównego od 2007 r.), Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (od 2016 r. - przewodniczący Zarządu Głównego), a także European Hematology Association (od 1996), American Society of Hematology (od 2000), International Society of Paediatric Oncology (SIOP, od 2007; Członek Zarządu Głównego SIOP Europe od 2019).

Jest członkiem Rady Honorowej działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacji "Iskierka". Od 2018 r. wchodzi w skład działającego w Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Został powołany do Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, utworzonego w maju 2019 r.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną, czterokrotnie indywidualnej nagrody ministra zdrowia za osiągnięcia naukowe, nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego, nagrody Stevena Hogendijka (International Steven Hogendijk Award - za najlepszą medyczną rozprawę w l. 2002–2003). Był nominowany do Editorial Board czasopisma "Leukemia".

W pracy naukowej prof. Tomasz Szczepański koncentruje się na zagadnieniach dotyczących: immunologii, biologii molekularnej i diagnostyki ostrych białaczek, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. immunodiagnostyki białaczek i chłoniaków u dzieci, minimalnej choroby resztkowej w białaczkach u dzieci, diagnostyki molekularnej w hematologii onkologicznej, ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt, regeneracji szpiku kostnego po chemioterapii i oporności wielolekowej w białaczkach u dzieci.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera