Lądownik księżycowy Odyseusz firmy Intuitive Machines z Houston został wystrzelony z Florydy w czwartek nad ranem. To pierwsza próba wysłania na Księżyc prywatnego statku kosmicznego i pierwsza od półwiecza próba amerykańskiego lądowania na Srebrnym Globie.
Odyseusz, wyniesiony przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, zabrał sześć ładunków NASA, zawierających instrumenty zaprojektowane do gromadzenia danych o środowisku Księżyca.
Lądownik ma dotrzeć do celu po około tygodniowym locie, w trakcie którego pokona 370 tys. kilometrów. Planuje się, że wyląduje 22 lutego w pobliżu południowego bieguna Księżyca.
Jeśli lot się powiedzie, będzie to pierwsze kontrolowane zejście amerykańskiego statku kosmicznego na powierzchnię Księżyca od czasu ostatniej załogowej misji Apollo w 1972 r., a także pierwsze dokonane przez prywatną firmę.
Stany Zjednoczone chcą wysłać astronautów na Księżyc nim uczyni to ich największy konkurent - Chiny. USA planują lądowanie na 2026 rok, Chiny - na 2030r.
W zeszłym miesiącu do wąskiego grona kosmicznych rywali dołączyła Japonia, której udało się umieścić na Księżycu lądownik, a w 2023 r. - Indie. W 2019 r. Chiny, jako pierwszy kraj w świecie, dokonały lądowania po niewidocznej stronie Księżyca. (PAP)
os/ mal/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.