Aktywność fizyczna łagodzi ból także u osób po leczeniu onkologicznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wyższy poziom aktywności fizycznej może zmniejszać ból, co dotyczy w podobnym stopniu osób dorosłych z przebytą chorobą nowotworową, jak i bez niej - informuje pismo „Cancer”.

Osoby, które chorowały na nowotwór, często odczuwają ciągły ból. Wcześniejsze badania wykazały, że aktywność fizyczna łagodzi różne rodzaje bólu. Jednak jej wpływ na ból związany z chorobą nowotworową pozostawał niejasny.

Zespół kierowany przez dr Erikę Rees-Punię z American Cancer Society i dr Christophera T.V. Swaina z University of Melbourne w Australii przeanalizował informacje (DOI: 10.1002/cncr.35208) dotyczące 51 439 osób dorosłych, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej, i 10 651 dorosłych, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór. Uczestników pytano, jak średnio oceniliby odczuwany ból. Odpowiedzi wahały się od 0 (brak bólu) do 10 (najgorszy ból, jaki można sobie wyobrazić). Uczestników badań pytano także o ich typową aktywność fizyczną.

Jak wykazał analiza odpowiedzi uczestników, zarówno w przypadku osób, które w przeszłości chorowały na nowotwór, a także osób bez nowotworowej przeszłości większa aktywność fizyczna była powiązana z niższym natężeniem bólu. Sugeruje to, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszać ból związany z nowotworem, podobnie jak w przypadku innych rodzajów bólu, które badano w przeszłości.

Amerykańskie wytyczne zalecają 150 minut (2 godziny 30 minut) do 300 minut (5 godzin) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności lub 75 minut (1 godzina 15 minut) do 150 minut (2 godziny 30 minut) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności.

Wśród uczestników, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór, osoby przekraczające zalecany poziom aktywności fizycznej były o 16 proc. mniej skłonne do zgłaszania bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego w porównaniu z tymi, których aktywność fizyczna była niższa od zaleczanej. Ponadto w porównaniu z osobami, które pozostawały nieaktywne, te, które utrzymywały stałą aktywność lub stały się aktywne w starszym wieku zgłaszały mniejszy ból.

"Niektórym może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale aktywność fizyczna jest skuteczną, niefarmakologiczną opcją łagodzenia wielu rodzajów bólu. Jak sugeruje nasze badanie, może to obejmować ból związany z nowotworem i jego leczeniem" – wskazała dr Rees-Punia.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera