Dinozaury przejęły władzę, bo były szybsze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwsze dinozaury były szybsze od konkurentów, dlatego odniosły sukces ewolucyjny – informują naukowcy na łamach „Royal Society Open Science”.

Pierwsze dinozaury były szybsze i bardziej dynamiczne od konkurentów, dlatego odniosły sukces ewolucyjny i zapanowały na Ziemi na 160 mln lat.

Naukowcy porównali proporcje kończyn dużej liczby gatunków gadów triasowych (z okresu od 252 mln do 201 mln lat temu), kiedy po raz pierwszy pojawiły się dinozaury. Badania były prowadzone pod kierunkiem Amy E. Shipley z University of Bristol (Wielka Brytania).

Okazało się, że pierwsze dinozaury i ich bliscy krewniacy byli nie tylko dwunożni, ale i przystosowani do biegania. Dinozaury wykazywały znacznie szerszą gamę stylów biegania niż niektórzy z ich konkurentów – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Różne style biegania czyniły dinozaury zwierzętami elastycznymi ewolucyjnie.

Kiedy przyszedł kryzys klimatyczny 233 mln lat temu, dinozaury odniosły zwycięstwo nad konkurencją. Klimat zmienił się na suchy, pożywienie stało się mniej dostępne. Dinozaury istniały wówczas w niewielkiej liczbie od ok. 20 mln lat. W trakcie kryzysu wykorzystały swoją szansę i podbiły świat.

Nie udało się to przodkom krokodyli, które nie rozprzestrzeniły się w takim zakresie i tak dynamicznie.

„Wyobrażamy sobie dinozaury jako ogromne i niezdarne” – mówi Tom Stubbs. Jak dodaje, zaczynały one jednak swoją karierę jako mali, szybcy owadożercy.

Po triasowym wymieraniu pojawiły się kilku-, kilkunastometrowe olbrzymy, niektóre opancerzone. Wiele było czworonożnych, ale szybkie, zwinne dwunogi nadal występowały. Ta różnorodność pozwoliła dinozaurom trwać na Ziemi tyle milionów lat.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera