Wielkopolskie/ W Kaliszu powstanie Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Kaliszu powstanie Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. W wyniku rekrutacji, która rusza 26 lutego, zostanie przyjętych 120 dzieci w wieku 7-12 lat z terenu całej Wielkopolski – poinformowała w poniedziałek PAP Kinga Balcerzyk z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) w Kaliszu będzie siódmym miejscem na mapie, w którym Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” organizuje bezpłatne wykłady i warsztaty dla dzieci.

Edukacja odbywa się już w oddziale głównym – w Rzeszowie oraz w filiach DUT – w Jaśle, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Zarszynie.

Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy inspirują dzieci do poszerzania wiedzy i samodzielnego odkrywania świata nauki.

„Celem jest pokazanie dzieciom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem, lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego” – przekazała Kinga Balcerzyk.

Podczas wykładów dzieci dowiedzą się m.in. o tym, co może łączyć muzykę i fizykę czy poznać wiedzę na temat procesów zachodzących w ludzkim ciele.

„Podczas różnorodnych warsztatów będą mogli zamienić się w prawdziwych detektywów i rozwiązywać zagadki przy pomocy chemicznych eksperymentów. Nie zabraknie również warsztatów z fizyki, gdzie dowiedzą się jak z pozoru zwykłych przedmiotów wykonać niezwykłe zabawki” - powiedziała.

Każdy uczestnik wykładów otrzyma wyprawkę DUT składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu. Uczestnicy warsztatów otrzymają „Zestaw Naukowca”, zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się w soboty.

Zajęcia finansowane są przez partnerów, którymi są firmy branży lotniczej regionu: Pratt&Whitney Kalisz, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace, Barnes Aerospace oraz ZAP Mechanika, a odbywają się przy współpracy z urzędem Kalisza i Uniwersytetem Kaliskim.

Rejestracja będzie aktywna od 26 lutego do 4 marca 2024 r. Rodzice będą mogli zapisywać dzieci poprzez stronę DUT https://dolinawiedzy.pl/dut-wielkopolska – wystarczy założyć konto na stronie, a następnie zarejestrować dziecko do Filii Kalisz. W wyniku rekrutacji zostanie przyjętych 120 dzieci w wieku 7-12 lat z terenu całej Wielkopolski.(PAP)

Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera