MKiŚ: mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przypominało w piątek, że 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Ma on zwrócić uwagę na to, jak istotne jest nasze działanie w ochronie tych cennych ekosystemów.

"Świat mokradeł choć wydaje się tajemniczy i niedostępny, nie jest wyłącznie błotem, które pochłania miłośników przyrody. To cenny ekosystem, niezwykle potrzebny człowiekowi" - podkreśliło ministerstwo, dodając, że przeciwdziała powodziom, suszom, zmianom klimatu i jest skarbnicą różnorodności biologicznej. "Dlatego tak ważne jest, by je chronić. Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy" - alarmuje resort środowiska i wskazuje, że 25 proc. wszystkich roślin i zwierząt występujących na terenach podmokłych jest zagrożonych wyginięciem.

Zwrócono uwagę, że w Polsce mokradła stanowią 18 proc. powierzchni kraju. "Spotkamy tu gatunki zagrożone wyginięciem: Wodniczka – najrzadszy gatunek z rzędu wróblowatych, Łoś euroazjatycki, Kukułka szerokolistna – inaczej storczyk, czy Fiołek bagienny, który występuje na zaledwie kilku stanowiskach w Polsce; najstarsze mokradła w Polsce znajdują się w Puszczy Białowieskiej i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych na świecie" - wymieniło ministerstwo.

"Mokradło rzeczywiście nie jest w zupełności bagnem, a samo bagno nie jest oczywiście tylko błotem" - zauważył resort środowiska, tłumacząc, że to podmokłe tereny bogate w różnorodne gatunki roślin i zwierząt.

Mokradła swym zasięgiem obejmują tereny bagniste, błot i torfowisk oraz zbiorniki wodne. Pełnią rozmaite i niezwykle ważne funkcje, dlatego ich degradacja spowoduje nieodwracalne zmiany w środowisku i wpłynie na nasze życie. "To naturalny filtr wody i gąbka – pochłaniają nadmiar wody ze środowiska, chroniąc przed powodziami oraz są naturalnym magazynem słodkiej wody i usuwają z niej zanieczyszczenia; są doskonałym narzędziem do walki ze zmianami klimatu - wychwytują CO2 (dwutlenek węgla) z atmosfery; gromadzą wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt - są miejscem życia dla prawie 40 proc. gatunków roślin i zwierząt z całego świata" - podkreślono.

MKiŚ radzi też jak chronić mokradła. "Nie osuszaj ani nie inwestuj w przekształcenie mokradeł na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Sam też możesz odtworzyć mokradła na swojej działce, np. oczko wodne. Oczyszczanie jest też świetnym pomysłem. Nie kupuj produktów pochodzących z mokradeł – na przykład torfu i roślin oraz unikaj chodzenia po torfowiskach, aby nie niszczyć roślin tam rosnących. Nie zaśmiecaj też tych ekosystemów np. odprowadzając ścieki i nieczystości czy wyrzucając tam śmieci" - podkreśliło ministerstwo, dodając: "dziel się wiedzą na temat mokradeł i namawiaj innych do działań na rzecz ich ochrony". (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bytniewska

ab/ huw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Doktorant z Politechniki Wrocławskiej szuka sposobu na oczyszczenie Bałtyku z broni chemicznej

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera