2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł pod hasłem: "Mokradła i dobrostan człowieka"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak obszary podmokłe wpływają na różne aspekty życia człowieka - to główna tematyka tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, który co roku jest obchodzony 2 lutego.

Hasło obchodów w 2024 r. to: "Mokradła i dobrostan człowieka" - przypominają ministerstwo infrastruktury i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także parki narodowe, wśród nich Biebrzański.

Główny cel Światowego Dnia Mokradeł to zwracanie uwagi na znaczenie obszarów podmokłych na świecie oraz edukacja w tym zakresie. Dzień ten jest obchodzony 2 lutego, w rocznicę podpisania w 1971 r. w Ramsar w Iranie międzynarodowej konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych. Podpisało ją ponad 170 państw, w tym Polska. Z danych GDOŚ wynika, że w Polsce jest 19 obszarów objętych konwencją Ramsarską.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podkreśla przy okazji Światowego Dnia Mokradeł, że od XVIII w. zniknęło ok. 80 proc. wszystkich terenów podmokłych. "Trend ten przyspiesza, ponieważ w stosunku do stanu obserwowanego w 1970 r., znów utracono co najmniej 35 proc. terenów podmokłych. W wyniku zanikania terenów podmokłych 1/3 gatunków słodkowodnych i 25 proc. wszystkich gatunków mokradłowych grozi wyginięcie" - zaznacza GDOŚ. Zwraca uwagę na wpływ rolnictwa na degradację terenów podmokłych, zanieczyszczanie wody - także plastikiem - czy przejmowanie na cele budowlane terenów podmokłych.

"Mądre użytkowanie mokradeł jest niezbędne dla ich zrównoważonego rozwoju. Zdrowe mokradła oferują usługi, które przyczyniają się do dobrostanu człowieka: czystą wodę, bezpieczeństwo żywnościowe i różnorodność żywieniową, czyste powietrze, produkty lecznicze, stabilność klimatyczną, ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi" - zaznacza GDOŚ.

"Każdy hektar mokradeł śródlądowych, absorbując 14 milionów litrów wody, pomaga redukować powodzie i łagodzić susze. Mokradła zapewniają także możliwość rekreacji, uprawiania sportów wodnych, sprzyjając relaksowi i lepszemu radzeniu sobie ze stresem. Kontakt z naturą pomaga uzyskać równowagę emocjonalną, przyczyniając się do poprawy zdrowia psychicznego każdego człowieka"- podało ministerstwo infrastruktury.

Jedne z najcenniejszych obszarów mokradłowych w Europie chroni największy polski park narodowy - Biebrzański.

Z okazji dnia mokradeł miłośnicy przyrody wspólnie z pracownikami parku powędrują w piątek rano ścieżką edukacyjną "Brzeziny Kapickie", aby poznawać bagienny las i obserwować przyrodę.

"Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym mają rangę ważnej ostoi ptaków wodno-błotnych, o znaczeniu międzynarodowym (...) Obszary bagienne, oprócz tego, że są ważną ostoją dla ptactwa, świadczą wiele funkcji dla ludzi: działają jak naturalny klimatyzator, chronią klimat i są rezerwuarem wody" - podkreśla w przekazanych PAP materiałach Ewa Wiatr z działu edukacji Biebrzańskiego PN. Dodała przy tym, że to jakie jest otaczające człowieka środowisko ma wpływ na jego zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego tak ważny jest kontakt z naturą.(PAP)

Izabela Próchnicka

kow/ huw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera