Śląskie/ Prof. Marian Zembala będzie miał swój plac w Tarnowskich Górach

Zabrze, 24.01.2017. Prof. Marian Zembala (P) oraz Patryk (L),  (zuz) PAP/Andrzej Grygiel
Zabrze, 24.01.2017. Prof. Marian Zembala (P) oraz Patryk (L), (zuz) PAP/Andrzej Grygiel

Tarnogórska Rada Miejska zdecydowała, że plac przed dworcem kolejowym będzie nosił imię wybitnego specjalisty transplantologii prof. Mariana Zembali. Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii - podkreślił burmistrz miasta Arkadiusz Czech.

Tarnogórska Rada Miejska w środę zadecydowała, że jedno z centralnych miejsc w Tarnowskich Górach będzie nosił imię zmarłego dwa lata temu prof. Mariana Zembali. Profesor był jednym z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny transplantologii serca i płuc.

"Był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać" – podkreślił w informacji prasowej burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech uzasadniając podjęcie uchwały.

Pomysłodawcą nazwania placu imieniem profesora był Marek Breguła - radny Koalicji Obywatelskiej, a także pacjent prof. Zembali, któremu jako pierwszemu w Polsce Zembala przeszczepił jednocześnie płuca i serce. We wrześniu 2022 roku złożono petycję w tej sprawie do Urzędu Miejskiego, jednak ze względów formalnych nie została ona rozpatrzona.

"Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje mu dziś bardzo wiele osób" - powiedział Marek Breguła.

Na sesji obecna była również rodzina zmarłego dwa lata temu prof. Zembali, która podkreśliła, że profesor od zawsze uważał Tarnowskie Góry za "swoje miasto".

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach niedaleko Częstochowy. Był absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu, którą ukończył w 1974 roku z wyróżnieniem, zostając laureatem indywidualnej nagrody ministra zdrowia Primus Inter Pares, z możliwością wyboru miejsca pracy. Wybrał Klinikę Chirurgii Serca Akademii Medycznej we Wrocławiu, o której marzył. Równolegle do pracy klinicznej rozwijał pasje naukowe.

W 1979 roku, mając zaledwie 29 lat, obronił z wyróżnieniem doktorat. Praca we wrocławskiej klinice stała się także przepustką do wyjazdu na zagraniczne staże, między innymi do szpitala w Utrechcie. Podczas pobytu w Holandii z jego inicjatywy powstał pogram, dzięki któremu w latach 1981–1992 nieodpłatnie zoperowano ponad 500 polskich dzieci z ciężkimi wrodzonymi wadami serca.

Do kraju wrócił w 1985 roku, przyjmując od prof. Zbigniewa Religi propozycję pracy w zespole w Zabrzu. Razem z nim współtworzył, a później rozwijał zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię. Klinika stała się wiodącym tego typu ośrodkiem w Polsce. Główne obszary jego zawodowych zainteresowań były skupione na nowoczesnym leczeniu wad zastawkowych serca, choroby niedokrwiennej serca, zatorowości płucnej, niewydolności serca, mechanicznym wspomaganiu krążenia oraz transplantacjach serca i płuc u dorosłych i dzieci.

W 2015 r. prof. Zembala był ministrem zdrowia. W 2018 r. przeszedł udar, od tej pory poruszał się na wózku, pozostał jednak aktywny zawodowo. Zmarł 19 marca 2022 r. w domu w Zbrosławicach k. Tarnowskich Gór. Miał 72 lata.(PAP)

jms/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera