Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
21.01.2024 aktualizacja 21.01.2024

Czterej astronauci, w tym pierwszy Turek, przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Czteroosobowa załoga, w tym pierwszy astronauta z Turcji, przybyła w sobotę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z dwutygodniową misją Ax-3, zorganizowaną przez amerykański startup Axiom Space.

Zarówno kapsuła Crew Dragon, jak też rakieta Falcon 9, która wyniosła ją na orbitę, zostały na mocy umowy z Axiomem dostarczone i wystrzelone przez koncern SpaceX Elona Muska.

Od momentu dotarcia astronautów do stacji nad ich misją czuwa centrum kontroli lotów NASA w Houston w Stanach Zjednoczonych.

Kapsuła Crew Dragon przycumowała do ISS automatycznie o godz. 11.42 czasu polskiego w odległości około 400 km od południowego Pacyfiku. Oba obiekty krążyły wówczas nad Ziemią z hipersoniczną prędkością ponad 28 tys. km na godzinę.

Osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia w przejściu między stacją a kapsułą po ich połączeniu zajmie około dwóch godzin. Dopiero potem będzie można otworzyć właz, a astronauci będą mogli przejść na pokład stacji.

Podczas swej misji astronauci mają przeprowadzić ponad 30 eksperymentów naukowych, w tym dotyczących skutków lotu kosmicznego na zdrowie człowieka.

Czteroosobowej ekipie przewodzi urodzony w Hiszpanii 65-letni Michael Lopez-Alegria, który jest emerytowanym astronautą NASA i przedstawicielem kierownictwa Axiomu. To jego szósty lot na stację kosmiczną.

Nowych astronautów przyjmie siedmioosobowa załoga ISS.

Astronauci misji Ax-3 mają opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną około 3 lutego. Ich kapsuła, po wejściu w atmosferę, ma wylądować u wybrzeży Florydy.

Ax-3 to trzeci lot na orbitę okołoziemską przygotowany przez amerykańską firmę Axiom w ciągu ostatnich dwóch lat. W maju 2023 roku w ramach misji Ax-2 na ISS trafiła m.in. Saudyjka Rayyanah Barnawi, ekspertka w dziedzinie biomedycyny i pierwsza kobieta z krajów arabskich w przestrzeni kosmicznej. W jednej z kolejnych misji ma wziąć udział Polak Sławosz Uznański.

Axiom organizuje kosmiczne loty astronautów sponsorowanych przez rządy, organizacje i prywatne firmy. Koszt wysłania każdego astronauty na orbitę to co najmniej 55 mln dolarów. Axiom jest też jednym z kilku przedsiębiorstw budujących własną komercyjną stację kosmiczną. NASA chce wycofać z orbity 25-letnią ISS około 2030 roku i pozwolić prywatnym podmiotom przejąć jej zadania. (PAP)

mw/ szm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024