Uczelnie i instytucje

Rząd chce wzmocnić nadzór nad NCBR - przyjął projekt noweli dwóch ustaw

Warszawa, 15.01.2024. Posiedzenie rządu. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 15.01.2024. Posiedzenie rządu. PAP/Paweł Supernak

Rząd chce wzmocnić nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - będzie ono podlegać ministrowi nauki. Takie m.in. rozwiązanie zawiera projekt noweli dwóch ustaw: o NCBR oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przyjętych na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Ministrów - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Projekt noweli przedłożył minister nauki.

Jak przypomniano w komunikacie KPRM, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą, która realizuje politykę naukową i innowacyjną Polski. Chodzi o prowadzenie programów badań naukowych i prac rozwojowych, które są strategiczne dla interesów państwa.

Zgodnie z przyjętym w poniedziałek projektem, nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju sprawować będzie minister nauki. NCBR będzie musiało uzyskać jego zgodę na powoływanie m.in. spółek czy obejmowanie oraz nabywanie udziałów i akcji.

"Nowe rozwiązania pozwolą na poprawę kontroli nad NCBR. Umożliwią także sprawne i skuteczne realizowanie przez Centrum zadań, które dotyczą polityki naukowej państwa. Chodzi o zarządzanie najważniejszymi programami badań naukowych i prac rozwojowych, pobudzanie przedsiębiorców do inwestowania w działalność naukową, czy wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki" - wyjaśniono w komunikacie.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera