USA/ NASA: astronauci wrócą na Księżyc w 2026 r., rok później, niż planowano

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.

Jak podała w oświadczeniu agencja, przesunięcie terminu misji Artemis wynika z odkrycia problemów z akumulatorami oraz układami odpowiedzialnymi z wentylacją i kontrolą temperatury.

W związku z tym misja Artemis II - pierwsza załogowa misja, która ma zabrać astronautów w lot wokół Księżyca i przetestować statek kosmiczny Orion - planowana jest obecnie na wrzesień 2025 r. Start Artemis III, która ma zabrać astronautów - w tym pierwszą kobietę i pierwszą czarnoskórą osobę - na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi po raz pierwszy od 1972 r., odbędzie się we wrześniu 2026 r. Niezmieniona pozostaje data misji Artemis IV, czyli pierwszej podróży na stację kosmiczną Gateway, która ma zostać umieszczona na orbicie wokół Księżyca i ustanowić stałą obecność ludzi na Srebrnym Globie. Termin wysłania pierwszych elementów księżycowej bazy - pierwotnie planowany na 2025 r. - może ulec zmianie.

"Wracamy na Księżyc w sposób, w jaki nigdy wcześniej tam nie byliśmy, a bezpieczeństwo naszych astronautów jest najwyższym priorytetem NASA, kiedy przygotowujemy się do przyszłych misji Artemis" - powiedział szef agencji Bill Nelson.

We wtorek ogłoszono też niepowodzenie innej księżycowej misji, lądownika Peregrine firmy Astrobotic. Podczas podróży pojazdu, który miał być pierwszym komercyjnym lotem na Księżyc, wykryta została awaria systemu napędowego i wyciek paliwa. We wtorek startup z Pittsburgha oznajmił, że wobec problemów nie ma szans na miękkie lądowanie. Bezzałogowy lądownik miał zabrać ze sobą 14 ładunków z instrumentami i eksperymentalnym sprzętem NASA, jak też 14 kapsuł komercyjnych, w tym prochy zmarłych astronautów, przesyłkę firmy kurierskiej i napój sportowy. Choć misja Peregrine nie była bezpośrednio powiązana z Artemis, wpisywała się w cele NASA, by zmniejszyć koszty wysyłania ładunków na Księżyc. Firma ma też w tym roku zabrać na Księżyc łazik księżycowy NASA, VIPER, który ma zbadać zasoby lodu wokół południowego bieguna.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera