Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
04.01.2024 aktualizacja 04.01.2024

Cztery oblicza geometrii: od postulatów Euklidesa do Hipotezy Kosmicznego Cenzora

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Cztery obszary geometrii: euklidesową, nieeuklidesową, geometrię rzutową w sztuce renesansu oraz geometrię czasoprzestrzeni wewnątrz czarnej dziury omówi prof. Maciej Dunajski na Wydziale Fizyki UW podczas wykładu z serii „Zapytaj fizyka”.

Wykład „Cztery oblicza geometrii: od postulatów Euklidesa do hipotezy Kosmicznego Cenzora” prof. Macieja Dunajskiego odbędzie się w czwartek 11 stycznia o godz. 18 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, sala 0.03). Wykład to część cyklu "Zapytaj fizyka".

Badania nad geometrią mają co najmniej 2500 lat. To w tej dziedzinie po raz pierwszy narodziła się koncepcja dowodu matematycznego – rozumowania dedukcyjnego na podstawie zbioru aksjomatów. Na wykładzie zostaną zaprezentowane cztery obszary geometrii: euklidesowa, nieeuklidesowa, geometria rzutowa w sztuce renesansu oraz geometria czasoprzestrzeni wewnątrz czarnej dziury.

Maciej Dunajski jest profesorem fizyki matematycznej i członkiem Clare College na Uniwersytecie Cambridge. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie prowadził badania w grupie Rogera Penrose’a, oraz habilitację i tytuł profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Harvarda oraz uniwersytetach w Berkley i Princeton.

Prof. Dunajski opublikował ponad 80 prac naukowych, monografii z zakresu z geometrii, ogólnej teorii względności i teorii solitonów. Jest również autorem książki popularnonaukowej „Geometry: A Very Short Introduction”.

W 2009 r. polski badacz, wspólnie z Robertem Bryantem i Mikiem Eastwoodem, znalazł rozwiązanie XIX-wiecznego problemu metryzowalności, który pozostawał otwarty od ponad 120 lat. W 2022 r. Londyńskie Towarzystwo Matematyczne przyznało prof. Dunajskiemu prestiżowe Stypendium Atiyah’a. W 2023 Maciej Dunajski uzyskał pierwszą nagrodę Fundacji Badań nad Teorią Grawitacji (wśród jej poprzednich zdobywców są Stephen Hawking, Roger Penrose oraz czterech laureatów Nagrody Nobla).

Od 20 lat Profesor Dunajski jest zaangażowany w pomoc krajom Afryki subsaharyjskiej w rozwijaniu nauk matematycznych i przyrodniczych.

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024