Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
04.01.2024 aktualizacja 04.01.2024

Południowoazjatyckie lasy są odporne, ale wymagają ochrony

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Lasy rosnące na południowym wschodzie Azji mogą być bardziej odporne na zmiany klimatu, niż się wydawało – wskazuje nowe badanie odnośnie ostatniego zlodowacenia. Jednak naukowcy wskazują na potrzebę ochrony lasów położonych na większych wysokościach.

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez ekspertów z University of Sydney (Australia) twierdzi, że suche lasy porastające południowo-wschodnią część Azji są odporniejsze na wahania klimatyczne, niż podejrzewano.

Swoje wnioski opierają na badaniu miejscowych pyłków pochodzących z okresu sprzed 19 tys. lat, kiedy miało miejsce maksimum ostatniego zlodowacenia.

Jak wyjaśniają, wbrew przyjętemu konsensusowi, w tamtym czasie na wspomnianym terenie istniała mozaika lasów różnego rodzaju, która ułatwiała migrację ówczesnym ludziom i zwierzętom.

To ważne odkrycie z punktu widzenia dzisiejszych czasów – argumentują badacze.

Chodzi o to, że w obliczu zmian klimatycznych, wielu specjalistów martwi się właśnie o południowoazjatyckie lasy.

„Utrzymanie typów lasów, które wspierają odporność ekosystemu powinno stanowić cel konserwacyjnych prac prowadzonych w tym regionie. Nasza praca sugeruje, że nadanie priorytetu ochronie lasów rosnących na wysokości powyżej 1000 metrów oraz lasów sezonowo wysychających może być kluczowe dla zapobieżenia przyszłej sawannizacji lasów deszczowych Azji” – mówi dr Rebecca Hamilton, autorka publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (http://dx.doi.org/10.1073/pnas.2311280120).

Sawannizacja polega na przemianie ekosystemu, zwykle leśnego, właśnie w sawannę, gdzie rozległe równiny porastają rzadkie drzewa. Może do tego dojść w wyniku naturalnych procesów ekologicznych, różnych działań człowieka i właśnie z powodu zmian klimatycznych.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024