Źródlo: Instytut Geofizyki PAN.

Połączenie sejsmologii środowiskowej i czujników światłowodowych dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

Wały przeciwpowodziowe, osuwiska i zapory wodne zostaną zbadane metodami sejsmicznymi i czujnikami światłowodowymi, które pozwolą wykryć uszczerbki i przecieki zagrażające infrastrukturze krytycznej – powiedział PAP prof. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki PAN.

  • Naukowcy z PG: eksperymentalny wał przeciwpowodziowy zdał egzamin

    Po kilku miesiącach testów przeprowadzanych na eksperymentalnym odcinku nowatorskiego wału przeciwpowodziowego, autorzy koncepcji - naukowcy z Politechniki Gdańskiej - poinformowali, że taki wał zbudowany z popiołów i osadów rzecznych sprawdza się w praktyce.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: w badaniach mikrobiomu czasami marketing rozmija się z nauką

  • Religioznawczyni: w Polsce rośnie popularność pogańskich praktyk

  • Radość z cudzego niepowodzenia złapana w eksperymencie

  • Ekspert: na świecie buduje się z drewna wieżowce, w Polsce wciąż walczymy ze stereotypami

  • Ekspert: AI hakuje nasz system myślenia, żeby nas do czegoś przekonać

  • Należąca do SpaceX rakieta Starship w bazie Boca Chica, Texas, USA EPA/MICHAEL GONZALEZ, dostawca: PAP/EPA

    „WSJ”: eksplozja statku kosmicznego firmy SpaceX stworzyła zagrożenie dla ruchu lotniczego

  • Gen spokoju i koncentracji

  • Leki na raka ze starych plastikowych butelek

  • Bakterie jelitowe dostosowały się do ultraprzetworzonej żywności

  • „Science”: energia odnawialna zaczyna dominować nad paliwami kopalnymi

19.03.2025 PAP/Darek Delmanowicz

Naukowcy o jemiole: ważna dla ptaków, groźna dla drzew

Jemioła, wykorzystywana jako bożonarodzeniowa ozdoba, to ważny element zimowej diety niektórych gatunków ptaków, a jednocześnie coraz większe zagrożenie dla drzew w miastach i lasach - zaznaczyli w rozmowie z PAP naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera