Współtwórczyni wynalazku, dr Magdalena Skóra z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Źródło: CITTRU UJ

Polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych – odkrycie naukowców z UJ

Syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak informuje uczelnia, odkrycie wypełnia lukę wśród niewielu dostępnych substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce.

  • Fot. materiały prasowe

    Kolejna odsłona „Szkoły Promocji Nauki”

    Cykl darmowych szkoleń dla naukowców, doktorantów i studentów zainteresowanych popularyzacją nauki przygotowały Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU) oraz Dział Promocji i Informacji UJ.

  • CITTRU UJ - eksperci od promocji nauki

    Opracowanie poradnika promocji nauki "Promosaurus", organizowanie ruchomej kawiarni naukowej CafeNauka UJ, szkolenia dla uczonych z promocji nauki, współpraca przy organizacji konferencji TEDxKraków - to sposoby, w jakie upowszechnia naukę CITTRU UJ.

  • Szkoła Promocji Nauki czeka na naukowców, doktorantów i studentów

    Jak naukowiec może przygotować się do rozmowy z dziennikarzem? Co decyduje o sukcesie strony internetowej o nauce? Jak zachwycić słuchaczy swoją brawurową prezentacją? Naukowcy, doktoranci i studenci, którzy chcą poznać odpowiedzi na takie pytania, mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach Szkoły Promocji Nauki.

  • Interesujące patenty na Uniwersytecie Jagiellońskim

    Związki leczące ból neuropatyczny i padaczkę, zmodyfikowane bakterie do terapii przeciwnowotworowych i sposób monitorowania aktywności burzowej w czasie rzeczywistym – to wybrane z dwudziestu innowacji krakowskich uczonych, które otrzymały patenty w 2012 roku.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.