Sulejówek (woj. mazowieckie), 29.10.2015. Pomnik zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Prof. Dumanowski: Józef Piłsudski lubił herbatę, ciasto ze śliwkami i cynamonki

Marszałek Józef Piłsudski lubił bardzo słodką herbatę, ciasto ze śliwkami i cynamonki - powiedział PAP historyk dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK. Podkreślił, że odzyskująca w 1918 roku niepodległość Polska to kraj ogromnych różnic, tak jak kuchnia w zaborach pruskim i rosyjskim.

  • Wystawa stała "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935" w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku w 2021 r. (az/awol) PAP/Albert Zawada

    Włochy/ W stacji PAN w Rzymie dyskutowano o Piłsudskim

    „Józef Piłsudski i faszystowskie Włochy. Postać polskiego marszałka we włoskiej prasie i publicystyce tamtych czasów" - to hasło debaty, jaka odbyła się w stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie w związku z 90. rocznicą śmierci marszałka. Zwracano uwagę na skrajnie różne oceny jego dokonań i decyzji.

  • fot. Vilensija - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51075627

    115 lat temu pod Bezdanami przyszli twórcy niepodległej Polski dokonali napadu na pociąg

    115 lat temu, 26 września 1908 r., przeprowadzono akcję pod Bezdanami. W napadzie na rosyjski pociąg wzięli udział członkowie Organizacji Bojowej PPS. Uczestniczyło w niej czterech późniejszych premierów Polski, w tym Józef Piłsudski, który dowodził nią osobiście.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Astrofizyk: naukowcy nie powinni odrzucać pozornie bezużytecznych wyników badań

  • Naukowcy: jedzmy powoli i nie do woli

  • Architekt: grzyby mogą pomóc w stawianiu budowli na Marsie i Księżycu

  • Polska naukowczyni w ESA: kolejne mikroglony polecą na ISS

  • Matematyka może wskazać, kiedy związek wchodzi w strefę zagrożenia

  • 15.08.2025 PAP/Tomasz Wojtasik

    Naukowcy odkryli, co steruje podziałem pracy w ulu

  • Tętnica na chipie pomaga przewidywać ryzyko udaru

  • Leczenie witaminą B3 może zatrzymać rzadką chorobę genetyczną

  • Lek na zaparcia może poprawiać sprawność umysłową u osób z depresją

  • Globalna burza ogniowa mogła zakończyć erę dinozaurów

Adobe Stock

Motywacja odróżnia zaangażowanie w pracę od pracoholizmu

Poświęcanie na obowiązki zawodowe bardzo wielu godzin, nawet w czasie wolnym, może wynikać zarówno z silnego zaangażowania, jak i pracoholizmu. O tym, z którym zjawiskiem mamy do czynienia, decydują przede wszystkim motywacja i zdolność do odpoczynku - wskazują psycholożki z UJ.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera