Fot. Adobe Stock

Sejmowa komisja za zwiększeniem bezpieczeństwa badań naukowych

Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych.

  • Fot. mat. pras.

    1000 zbiorów w Repozytorium Otwartych Danych

    W Repozytorium Otwartych Danych - najstarszej polskiej platformie do udostępniania danych zebranych w ramach badań naukowych - jest już dostępnych ponad tysiąc zbiorów danych badawczych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ukraina mogła utracić 20 proc. swoich przedwojennych możliwości w zakresie badań naukowych

    W wyniku wojny z Rosją Ukraina mogła utracić około 20 proc. swojego potencjału w zakresie prowadzenia badań naukowych; chodzi głównie o czas przeznaczany przez naukowców bezpośrednio na działalność badawczą - informuje czasopismo „Humanities & Social Sciences Communications”.

  • Adobe Stock
    Świat

    USA/ Sprzątacz wyłączył zamrażarkę w uczelnianym laboratorium, niwecząc rezultaty 20 lat badań naukowych

    Sprzątacz wyłączył zamrażarkę w uczelnianym laboratorium, bo wydawała irytujący dźwięk; tym samym zniszczył próbki i zniweczył 20 lat badań naukowych - podała politechnika Rensselaer w Troy (stan Nowy Jork). Domaga się od firmy sprzątającej miliona dolarów odszkodowania za niewłaściwe przeszkolenie ekipy - poinformował w środę portal gazety "USA Today", dodając, że uczelnia nie kieruje żadnych żądań finansowych wobec sprzątacza.

  • 06.12.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2P) oraz minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Palestyny Mahmoud Abu Mouis (2L) podczas podpisania memorandum o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki, 6 bm. w siedzibie MEiN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Memorandum o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki między Polską a Palestyną

    Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Palestyny Mahmoud Abu Mouis podpisali we wtorek w Warszawie memorandum o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki.

  • Fot. Adobe Stock

    Nie tylko anglojęzyczne publikacje naukowe mają znaczenie - wnioski z badania

    Powszechne założenie, że każda ważna informacja naukowa musi być opublikowana po angielsku, sprawia, iż nieanglojęzyczne publikacje są niedostatecznie wykorzystywane, ze szkodą dla różnych dyscyplin nauki. Tymczasem często dostarczają one ważnych informacji nt. ochrony bioróżnorodności na świecie - mówi dr Joanna Kajzer-Bonk, biolożka z UJ.

  • Adobe Stock
    Blog

    Marketingowy "sciencewashing" być może podkopuje zaufanie do nauki. Jak go piętnować?

    Niektórzy producenci kosmetyków, suplementów diety, sprzętu elektronicznego chwalą się, że skuteczność ich produktów jest potwierdzona naukowo. Badania, które pomagają reklamować produkty, często nie mają nic wspólnego z prawdziwą metodą naukową. Taki nieuczciwy marketing na długą metę może podkopywać zaufanie nie tyle do firm - co do całej nauki. Może warto zastanowić się, jak go piętnować?

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kanada zawiesza finansowanie wspólnych z Rosją badań naukowych

    Rząd Kanady zwrócił się w piątek do kanadyjskich instytucji wspierających badania naukowe, by powstrzymały się od finansowania wszelkich porozumień badawczych z rosyjskimi instytutami naukowymi.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Włochy/ Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją

    Włoski Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją i oferuje wsparcie naukowcom z Ukrainy - ogłosiła w poniedziałek prezes tej instytucji Maria Chiara Carrozza. "W tym roku - dodała - nie odnowimy umów z instytucjami akademickimi i badawczymi Federacji Rosyjskiej".

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    500 Badań klinicznych dot. COVID-19 pod lupą. Wnioski: słaba koordynacja, marnowanie potencjału

    Bioetycy i farmaceuci przyjrzeli się 500 badaniom klinicznym związanym z COVID-19 z początku pandemii: w większości badania te były nieoptymalnie zaprojektowane, np. nierealistycznie zaplanowano tam rekrutację ochotników. "Wyciągnijmy wnioski: sprawniej koordynujmy badania kliniczne" - komentują autorzy.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

Fot. Adobe Stock

Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera